fot: Polski Związek Narciarski

Magdalena Łuczak zajęła 27. miejsce w slalomie gigancie zaliczanym do klasyfikacji Pucharu Świata, który odbył się w Jasnej (Słowacja). Triumfowała Sara Hector (Słowacja).

Zawody na Słowacji miały niecodzienny przebieg. Warunki były bardzo trudne, na dodatek na zlodzonej nawierzchni trener szwajcarski Heini Pfitscher ustawił rzadko spotykaną, trudną i wymagająca trasę. To wszystko razem od początku sprawiało problemy zawodniczkom. Już w pierwszym przejeździe z marzeniami o dobrym wyniku pożegnała się faworytka gospodarzy Petra Vlhova, która nie dojechała do mety. Podobny los spotkał liderkę klasyfikacji gigantowej Federicę Brignone (Włochy).

Z kolei linię mety osiągnęły, ale z bardzo słabymi czasami Marta Bassino, Maryna Gąsienica-Daniel, Katharina Liensberger i Franziska Gritsch. Cała trójka swoją przygodę ze stokiem w Jasnej zakończyła już na pierwszej części rywalizacji.

Prowadziła po niej mistrzyni olimpijska Sara Hector (Szwecja), która uzyskała czas 1:10,18 i miała równo 1 sekundę przewagi nad mistrzynią świata i liderką klasyfikacji generalnej PŚ Mikaelą Shiffrin (USA). Trzecie miejsce ze stratą 1,05 sekundy do prowadzącej Szwedki zajmowała Alice Robinson (Nowa Zelandia).

Magdalena Łuczak po niezłej jeździe zakwalifikowała się do drugiego przejazdu. Ze stratą 5,10 sekundy zajęła 29. miejsce. Maryna Gąsienica-Daniel ostatecznie ukończyła pierwszy przejazd na 35. miejscu tracąc 5,35 sekundy do Sary Hector.

Status quo na czele, awans Magdy

Bramki do drugiej rundy rywalizacji ustawiał trener słoweński, który pracuje dla norweskiego związku Andrej Jerman. Było to dużo łatwiejsze ustawienie, z większymi odległościami między bramkami, więc zapowiadała się bardzo wyrównana walka.

Magda w tym przejeździe zajęła 24. miejsce uzyskując czas 1:10,93, co dało jej awans o dwie pozycje i ostatecznie 27. miejsce w całych zawodach z łącznym czasem 2:26,21.

Na czołowych miejscach po obu przejazdach zachowane zostało status quo. Triumfowała zdecydowanie Sara Hector, również w drugiej części zawodów popisując się doskonałą jazdą i najlepszym czasem. Druga ze stratą 1,52 sekundy była Mikaela Shiffrin, a trzecia Alice Robinson (+2,71).

Ze swojego występu zadowolona może być także Valerie Grenier (Kanada). Zwyciężczyni poprzednich zawodów w Kranjskiej Gorze zajęła ostatecznie 11. miejsce, ale w drugim przejeździe uzyskała czwarty czas i awansowała aż o 11 pozycji.

27. Magdalena Łuczak (Polska) – 2:26,21

W klasyfikacji slalomu giganta nową liderką została Lara Gut-Behrami, która wobec wypadnięcia z trasy Federici Brignone wyprzedza ją o 25 punktów, natomiast nad trzecią Mikaelą Shiffrin ma przewagę 56 punktów. Sara Hector dzięki wygranej w Jasnej awansowała na czwarte miejsce, a jej strata do liderki zmalała do 113 punktów. Maryna Gąsienica-Daniel z dorobkiem 71 punktów zajmuje 21. miejsce, natomiast Magdalena Łuczak jest 27. i ma na koncie 40 punktów.

Liderką klasyfikacji generalnej PŚ pozostała oczywiście Mikaela Shiffrin, która zdobyła już 1109 punktów i powiększyła swoją przewagę nad zajmującą drugie miejsce Petrą Vlhovą do 307 punktów. Na trzecie miejsce awansowała Lara Gut-Behrami tracąc do Amerykanki 320 punktów.

Maryna Gąsienica-Daniel zajmuje w tym rankingu pozycję 50. miejsce z 90 punktami, a na 70. sklasyfikowana jest Magdalena Łuczak.