Fot: PGE Rysice

W rozegranym meczu 1/8 finału TAURON Pucharu Polski PGE Rysice pokonały Grota Budowlanych Łódź 3:1. To oznacza, że w walce o turniej finałowy zaplanowany po raz kolejny w połowie marca w Nysie zagrają z Grupą Azoty Chemikiem Police mecz, który śmiało można okrzyknąć jako przedwczesny finał.

Nieźle spisujące się w rozgrywkach TAURON Ligi Grot Budowlani niechętnie przyjeżdżają na Podkarpacie. Przegrały tam już dwa mecze ligowe – bez zdobytego seta z PGE Rysicami oraz po tie-breaku w Mielcu z beniaminkiem ITA TOOLS Stalą.

Nie inaczej było dziś. PGE Rysice były lepsze o kilka punktów prawie każdym z setów, za wyjątkiem jednego. W pierwszym secie rzeszowianki mogły liczyć na Ann Kalandadze i Amandę Coneo. Gruzinka i Kolumbijkami decydowały o sile gospodyń, lecz mimo to losy seta ważyły się długo, a przed finiszem na tablicy wyników pojawił się wynik po 22. Ostatnie trzy słowa należały do Ryscic, które zwycięskim setem otwarły mecz (25:22).

Po zmianie stron tylko Grot Budowlani tylko na początku zagroziły (1:3). Jeszcze w pierwszej fazie seta rzeszowianki odwróciły bieg i odjechały rywalkom na kilka punktów. Na uwagę zasługuje dużo akcji środkiem w wykonaniu jednej i drugiej ekipy, jednak to Weronika Centka i Magdalena Jurczyk miały więcej powodów do radości, bo drugi set zapisany został również na konto zespołu z Rzeszowa.

W trzecim secie trwała wyrównana walka, w której Rysice miały chęci na sfinalizowanie awansu już w tej partii. Powodu ku temu stały się oczywiste przy stanie 21-16 dla rzeszowianek. Na drodze stanęły im świetnie serwująca Mackenzie May. Podopieczne Stephana Antigi roztrwoniły zapas a w grze na przewagi sprytem wykazała się kończąca partię Andrea Mitrović.

W trzeciej odsłonie zatem miejscowe przekombinowały, ale w czwartej partii już zmobilizowane kroczyły do zwycięstwa, mając jasne punkty w postaci Amandy Coneo i Anny Obiały. Przyjezdne nie stać już było na podobny zryw jak poprzedniej partii i przegrywając do 20 musiały przełknąć pigułkę trzeciej porażki w tym sezonie na Podkaropaciu, drugiej w rzeszowianie i pożegnanie się z dalszą walką o krajowy puchar.

Natomiast PGE Rysice po awansie do 1/4 już ostrzą sobie pazurki na kolejnego rywala na tym poziomie. Będzie nim Grupa Azoty Chemik Police, który w 1/8 wyeliminował bez straty seta Metalkas Pałac Bydgoszcz. Pojedynek obecnego wicelidera i lidera TAURON Ligi a jednocześnie drużyn najczęściej rywalizujących w ostatnich latach o mistrzostwo Polski będzie przedwczesnym finałem pucharowych szranek.

PGE Rysice – Grot Budowlani Łódź 3:1 (25:22, 25:18, 24:26, 25:20)

MVP: Amanda Coneo

PGE Rysice: Wenerska, Jurczyk, Kalandarze, Orvosova, Centka, Coneo, Szczygłowska (libero) oraz Obiała, Kowalska, Makarowska-Kulej.

Grot Budowlani: Lisiak, May, Wilińska, Różyska, Bjelica, Mitrović, Łysiak (libero) oraz Łazowska, Kukulska, Sobiczewska, Pol.