Fot: ITA TOOLS Stal

Ogromnie ważne starcie na dole TAURON Ligi w ramach 17. kolejki rozgrywek zakończyło się bezprecedensową wygraną w trzech setach ITA TOOLS Stali, która pokonała ostatnią w tabeli Grupę Azoty Akademię Tarnów.

Spotkanie ITA TOOLS Stali oraz Grupy Azoty Akademii Tarnów, a więc ekipami od niedawna występującymi w TAURON Lidze można było okrzyknąć rywalizacją o 6 punktów. To rzecz jasna ze względu na sytuację w tabeli. Przed spotkaniem jeden punkt więcej nad ostatnimi w tabeli miały mielczanki, tyle samo co bydgoski Pałac i nie jest tajemnicą, że między tymi trzema zespołami rozstrzygnie się walka o utrzymanie.

Mecz o tak dużą stawkę sprawił, że po obu stronach zaczęło się od nerwowych zagrań nie mieszczonych w boisku. Trzy pierwsze punkty zanotowały gospodynie i to im lepiej się wiodło w pierwszej partii. Najczęściej obsługującą w ataku gospodyń zawodniczką była w pierwszym etapie seta Weronika Gierszewska i na barkach atakującej było nieznaczne prowadzenie ITA TOOLS Stali. Druga część seta zaczęła się od kiwki w kontrze Emilii Muchy oraz bloku na Danijeli Dzaković, po którym miejscowe odskoczyły na 4 punkty (18:14). To dodało pewności beniaminkowi, który świetnie bronił i kontrował prawym skrzydłem. Końcówka seta to w praktyce już jednostronny popis gospodyń, które atakiem Gierszewskiej zapisały na swoje konto partię otwarcia (25:16).

Od problemów tarnowianek z odgadnięciem zagrywki Sylwii Kucharskiej rozpoczął się drugi set. Podobnie jak we wcześniejszym rozdaniu, trzy pierwsze punkty mielczanek pociągnęły inicjatywę biało-niebieskich. Po stronie miejscowych udanie atakowały Pola Nowacka i Mucha, natomiast po drugiej stronie siatki walczyła w zasadzie tylko Julita Molenda. Tylko raz po zablokowaniu Muchy Akademia zbliżyła się na 1 punkt (8:7). Potem niewielka inicjatywa mieleckiej drużyny przekształcała się w dominację, by po ataku Nowackiej dystansować tarnowianki na 5 punktów (16:11), a po udanym pojedynczym bloku Sonii Kubackiej na Wiktorii Szumerze 6 (18:12). To pozwoliło podopiecznym Mateusza Grabdy kontrolować boiskowe poczynania i drugą partię wygrać po pojedynczym bloku Nowackiej na Karinie Chmielewskiej (25:18).

Tarnowianki zaskoczyły z grą dopiero w trzeciej partii. Przyjezdne wykorzystały oba skrzydła w postaci Molendy i Szumery, obejmując trzypunktowe prowadzenie (7:10). W kolejnym okresie gospodynie mozolnie odrabiały straty, posiłkując się również błędami rywalek. Dochodziły tarnowianki kilka razy na jeden punkty, jednak po kontrze Molendy dystans ponownie poszerzył się do 3 punktów (13:16). Kolejne „szarpnięcie” mielczanek było już konkretniejsze. Przy wyrzucających piłkę na stronę rywalek serwisach Kucharskiej, kontry lewą stroną finalizowała Gierszewska i wynik na chwilę się odwrócił (17:16). Zespół Małopolski nie pasował i walka w trzeciej partii nabierała rumieńców, a prowadzenie przechodziło z rąk do rąk. Po dwudziestym punkcie inicjatywa należała do ekipy z Tarnowa, jednak po świetnej obronie Nowackiej i kontrze Muchy piłkę meczową zdobyły gospodynie (24:23). W grze na przewagi Kubacka zablokowała Molendę (26:24) i trzy arcyważne punkty zostały w Mielcu.