ARIC HOLMAN fot. polski-sport.com

W finale PEKAO S.A. Pucharu Polski Legia zmagała się z Arged BM Stalą Ostrów Wlkp. Po wyrównanej pierwszej połowie i zmianie oblicza pojedynku w drugiej puchar trafia w ręce warszawskiego zespołu. MVP został Aric Holman.

Początek spotkania był bardzo wyrównany, a obie drużyny starały się przede wszystkim uspokoić tempo gry. W ekipie z Ostrowa Wlkp. nieźle spisywał się David Brembly, a po zagraniu Nemanji Djurisicia miała cztery punkty przewagi. Później do kolejnego remisu doprowadzał jednak Aric Holman. Kolejne zagrania Djurisicia oznaczały, że po 10 minutach było 18:20. W drugiej kwarcie sytuację Legii starał się poprawiać Loren Jackson, chociaż to drużyna trenera Andrzeja Urbana utrzymywała małą przewagę. Nie do zatrzymania wydawał się Djurisić, ale kolejna kontra Holmana dawała remis. Dzięki akcji 2+1 Christiana Vitala Legia po chwili wychodziła na prowadzenie. W pierwszej połowie grę ostrowskiego zespołu ciągnęli Ojars Silins (10 pkt i 4 zbiórki) i Nemanja Djurisić (16 pkt i 3 zbiórki). W Legii odpowiadali Loren Jackson (13 pkt), Christian Vital (11 pkt i 4 zbiórki) oraz Michał Kolenda (10 pkt i 3 zbiórki). Ostrowianie przez niemalże całą pierwszą połowę walczyli by odskoczyć Legii. Ale największą przewagę jaką uzyskiwali to było sześć (18:24 i 22:28) oczek w pierwszej odsłonie. Zawsze Legia wracała do gry, nawet potrafiła prowadzić czteroma (40:36) punktami pod koniec drugiej kwarty.

W trzeciej kwarcie dość szybko do kolejnego remisu doprowadzali Aric Holman i Christian Vital. Po zmianie stron w warszawskiej ekipie dołączył w ataku do wspomnianej trójki również Michał Kolenda. Jego ważne trafienia pozwoliły Legii przetrwać próby Stali na przejęcie kontroli nad meczem, a później wraz z partnerami rozbić ostrowian. Spotkanie nadal było niezwykle zacięte. W pewnym momencie po rzucie Davida Brembly’ego Arged BM Stal była lepsza o cztery punkty, a po kilku chwilach prowadzenie rywalom dawał Michał Kolenda. Po jego kolejnej trójce przewaga zdecydowanie wzrastała. Akcja wykończona przez Dariusza Wykę oznaczała wynik 65:55 po 30 minutach. W kolejnej części spotkania trafienia Lorena Jacksona oznaczały nawet 18 punktów różnicy na korzyść zespołu trenera Marka Popiołka. Ekipa z Warszawy kontrolowała teraz wydarzenia na parkiecie, a ostrowianie nie potrafili już realnie nawiązać rywalizacji.

Najwięcej dla Legii zdobył 24 Lauren Jackson, a Aric Holman 23 oczka oraz 8 zbiórek. Dla Stali 24 oczka i 7 zbiórek zdobył Nemanja Djurisić.

Legia trzeci raz w swojej historii triumfuje w Pucharze Polski. Poprzednie wygrane padały jej łupem w 1968 i 1970 roku.

LEGIA WARSZAWA – ARGED BM STAL OSTRÓW WLKP.  94:71  (18:20, 22:21, 25:14, 29:16)

Legia: Loren Jackson 24, Aric Holman 23, Christian Vital 17, Michał Kolenda 15, Marcel Ponitka 5, Raymond Cowels 4, Josip Sobin 4, Dariusz Wyka 2, Grzegorz Kulka 0

Arged BM Stal: Nemanja Djurišić 24, Ojārs Siliņš 13, David Brembly 11, Laurynas Beliauskas 10, Michał Chyliński 7, Rodney Chatman 3, Arunas Mikalauskas 2, Krzysztof Sulima 1, Wiktor Sewioł 0