Siatkarze Jastrzębskiego Węgla wywalczyli czwarty w historii i drugi z rzędu tytuł mistrza Polski. W niedzielę pokonali u siebie Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:1  w trzecim decydującym meczu finałowym i wygrali tę rywalizację 2-1.

Pierw­sza par­tia poka­zała, że mistrzo­wie kraju chcą poka­zać rywa­lom, że sobot­nia porażka była wypad­kiem przy pracy, gor­szym dniem. Świet­nie w obro­nie, jak zawsze, grał Jakub Popiw­czak – libero gospo­da­rzy i repre­zen­ta­cji Pol­ski. Swoje robili zarówno w ofen­sy­wie Tomasz For­nal, jak i w bloku Nor­bert Huber. Pierw­sza set był wymianą asów ser­wi­so­wych. Przy­jezdni zapro­po­no­wali punk­towe akcje w tym ele­men­cie po stro­nie Migu­ela Tava­resa, Bar­to­sza Kwolka czy Karola Butryna, po dru­giej stro­nie byli za to wspo­mniany Huber, czy Jurij Gla­dyr. Ten ostatni zamknął zresztą seta asem na 25:19.

Począ­tek dru­giego seta wska­zy­wał bowiem na spore roz­bi­cie w sze­re­gach zawier­cian, ale pierw­szym świa­teł­kiem w tunelu była seria punk­towa, jaką zdo­byli przy zagryw­kach swo­jego kapi­tana Mate­usza Bieńka. Ze stanu 12:5 zbli­żyli się na jedno oczko do rywali (12:11). Jastrzę­bia­nie mieli jesz­cze dwa punkty prze­wagi w koń­cówce po sku­tecz­nym bloku Nor­berta Hubera (20:18), lecz póź­niej boha­te­rem Alu­ronu w polu ser­wi­so­wym został Bar­tosz Kwo­lek. Pomógł swo­jej dru­ży­nie dopro­wa­dzić do piłki seto­wej (24:20). Dzięki Kwol­kowi dru­żyna z Zawier­cia dopro­wa­dziła do wyrów­na­nia stanu spo­tka­nia, które wresz­cie nabrało tempa.

Trze­ci set przy­niósł wyrów­naną rywa­li­za­cję obu ekip (9:9). Póź­niej prze­wagę uzy­skali jastrzę­bia­nie (13:10, 18.14). Przy­jezdni odro­bili straty po sku­tecz­nym ataku Karola Butryna (21:21). Koń­cówka przy­nio­sła sporo emo­cji, ale też coraz bar­dziej widoczne było zmę­cze­nie siat­ka­rzy obu ekip. Seta roz­strzy­gnęły dwie akcje od stanu 23.23. Zawier­cia­nie naj­pierw prze­strze­lili zagrywkę, po chwili popeł­nili błąd w ataku, i to gospo­da­rze wygrali 25:23.

Nerwy i emo­cje w hali się­gnęły zenitu w czwar­tym secie. Przy jed­nej z ana­liz wideo tre­ner Winiar­ski musiał uspo­ka­jać swo­ich gra­czy, a i tak żółtą kartkę obej­rzał Kwo­lek. Po dwóch blo­kach gospo­da­rze pro­wa­dzili 7:4, kolejny punkt zdo­był ata­kiem Tomasz For­nal. Przy sta­nie 14:9 szko­le­nio­wiec Alu­ronu CMC popro­sił o prze­rwę, ale nie zdo­łał wybić z rytmu roz­pę­dzo­nych rywali. Jastrzę­bia­nie wygrali seta 25:18 i cały mecz 3:1. Siat­ka­rze z Jastrzę­bia-Zdroju po raz czwarty w histo­rii wywal­czyli mistrzo­stwo Pol­ski. Wcze­śniej trium­fo­wali w latach 2004, 2021 i 2023.

Jastrzębski Węgiel – Aluron CMC Warta Zawiercie 3:1 (25:19, 21:25, 25:23, 25:18)

Jastrzębski Węgiel: Toniutti, Patry, Gladyr, Fornal, Szymura, Huber, Popiwczak (libero) oraz Sclater, Maciończyk, Sedlacek.

Aluron CMC Warta Zawiercie: Kwolek, Zniszczoł, Tavares, Clevenot, Bieniek, Butryn, Perry (libero) oraz Kozłowski, Gąsior.

MVP: Jean Patry (Jastrzębski Węgiel)

Stan rywalizacji (do dwóch zwycięstw): 2:1 dla Jastrzębskiego Węgla