Piłka ręczna
Paweł Bejnarowicz / zprp.pl

Polscy piłkarze ręczni przegrali ze Słowacją czwartkowy mecz rozgrywany w ramach eliminacji do przyszłorocznych Mistrzostw Świata.

W gdańskiej Ergo Arenie lepiej spisali się Słowacy, którzy to triumfowali 29:28.

Pewni występu na światowym czempionacie są już współgospodarze tej imprezy – Chorwacji, Duńczycy i Norwegowie. Grono uczestników imprezy uzupełnią najlepsze drużyny styczniowych Mistrzostw Europy – Francuzi, Szwedzi i Niemcy.

Kolejnych uczestników wyłonić mają eliminacje, które przeprowadzane są w formie dwumeczu. Polakom przyszło mierzyć się ze Słowacją, która to walczyć musiała od rundy wstępnej tychże eliminacji. Słowacji w fazach wstępnych eliminacji uległy reprezentacje Kosowa (51:58) i Izraela (49:52).

Polacy do czwartkowego spotkania przystępowali w osłabieniu spowodowanym kontuzjami kluczowych zawodników. – Mamy pecha z kontuzjami. Wypadło nam kilku zawodników. Damy z siebie wszystko, aby wygrać ten mecz – mówił przed meczem trener Lijewski.

W przerwie czwartkowego spotkania uroczyście pożegnanym został Michał Jurecki. W swojej karierze sięgnął on po medale z MŚ 2007 (srebro), MŚ 2009 (brąz) i MŚ 2015 (brąz).

Przebieg meczu:

W akcji otwierającej mecz gola dla słowackiego zespołu zdobył Tomas Smetanka. Polaków na początku spotkania zatrzymał natomiast dobrze interweniujący Marián Žernovič.

Na początku spotkanie znacznie lepiej prezentowali się więc Słowacy. W 5. minucie prowadzili oni już 4:1. Z czasem straty zaczęli odrabiać Polacy, dla których to trafiał z koła Kamil Syprzak. Wyrównać nie udało się jednak w 9. minucie, kiedy to w osłabieniu grać musieli Słowacy. Do wyrównania w 17. minucie meczu doprowadził jednak Arkadiusz Moryto, który to trafił na 7:7. Słowacy popełniali coraz więcej błędów. W polskiej bramce dobrze zaczął się też spisywać Jakub Skrzyniarz.

W 21. minucie z wysokiego prowadzenia cieszyć mogli się już więc Polacy, którzy to prowadzili 10:7. Chwilę chwilę wcześniej o czas prosił jednak trener słowackiego zespołu -Fernando Gurich. Jego wskazówki okazały się być trafne. Do przerwy prowadzili oni bowiem 16:15.

Druga połowa:

Na początku drugiej połowy wyrównać zdołał Ariel Pietrasik. Polacy na prowadzenie mogli wyjść w 35. minucie. Biało-czerwoni nie wykorzystali swojej akcji, zaś po kontrze bramkę dla słowackiego zespołu zdołał zdobyć Lukas Urban.

Na prowadzenie Polakom udało się wyjść natomiast w 38. minucie, kiedy to na 21:20 trafić zdołał Marcel Sroczyk.

W kolejnych minutach Polacy zmagali się jednak z nieskutecznością. Wykorzystali to Słowacy, którzy w 43. minucie prowadzili 24:21. O czas zmuszonym był więc prosić trener Lijewski.

Po wznowieniu gry problemy ze skutecznością mieli słowaccy zawodnicy. Swoich akcji nie wykorzystywali też jednak Polacy, lecz w 50. minucie wyrównać zdołał z karnego Kamil Syprzak. Trafił on bowiem na 25:25. Ciekawie zapowiadał się więc ostatni fragment tego spotkania. W 54. minucie doskonałej sytuacji nie wykorzystał rzucający z lewej strony – Urban. Z błędu rywali nie skorzystali jednak Polacy. W doskonałej sytuacji zatrzymanym został bowiem Sroczyk.

Ważną z punktu widzenia wyniku mogła okazać się też sytuacja z 57. minuty. Karnego przy stanie 26:27 zatrzymać zdołał bowiem Jakub Skrzyniarz. Strat nie udało się już jednak odrobić. W końcowych minutach wygranej nie oddali Słowacy, którzy to triumfowali 29:28.

Najbardziej wartościowym zawodnikiem meczu został Juraj Briatka.