Fot: gameofthepeople.com

Mecz na Wembley w 1974 roku został owiany sławą „zwycięskiego remisu”. Mniej mówi się jednak o wygranej z Anglikami na Stadionie Śląskim w 1973 roku.

Tak było 46 lat temu

Polacy w eliminacjach do mundialu 1974 rozgrywanego w RFN mierzyli się z Walijczykami oraz Anglikami. Po porażce w Cardiff na start z Walią nastroje nie były najlepsze. 6 czerwca 1973 roku do Chorzowa przylecieli Anglicy. Wynik meczu dość szybko, bo już w 7. minucie spotkania otworzył Robert Gadocha. Na samym początku drugiej połowy rezultat podwyższył Włodzimierz Lubański. Taki wynik utrzymał się już do końca. W rewanżu z Walią Polacy pokonali już ekipę Smoków 3-0, a w decydującym o awansie starciu z Anglikami na Wembley padł słynny zwycięski remis to właśnie Polacy pojechali na Mundial!

Oni pokonali Anglików

Skład Polaków w meczu z Anglikami prezentował się następująco. Bramki strzegł Jan Tomaszewski. Z lewej strony defensywy grał Adam Musiał, a z prawej Krzysztof Rześny. W środku polskiej defensywy znajdowali się Jerzy Gorgoń i Mirosław Bulzacki. W pomocy zaprezentowali się Jerzy Kraska, Lesław Ćmikiewicz oraz Kazimierz Deyna. Na przodzie znaleźli się Jan Banaś, Robert Gadocha oraz Włodzimierz Lubański, którego w 54 minucie zmienił Jan Domarski. Chociaż Anglicy w tamtym okresie nie przypominali już ekipy mistrzów świata z 1966 roku, to w ich szeregach nadal znajdowało się kilka głośnych nazwisk. Naprzeciw Polsce weszli min. Emlyn Hughes, Colin Bell, Alan Ball, Martin Peters, Peter Shilton czy też jedna z największych legend angielskiej piłki, czyli Bobby Moore.

Tylko jedna porażka na Narodowym

Nie wliczając meczów towarzyskich i porażki 0-1 ze Szkocją w 22 meczach o punkty Polacy tylko raz przegrali na Narodowym. Miało to miejsce ponad 8 lat temu, a dokładnie 22 marca 2013 roku w meczu z Ukrainą przegranym 1-3 w eliminacjach do Mistrzostw Świata 2014. Rok wcześniej w tych samych eliminacjach Biało-Czerwoni zdołali zremisować 1-1 z Anglią właśnie na Stadionie Narodowym. Czy tym razem historia się powtórzy, a może Polacy zaskoczą i zwyciężą z Anglikami? O tym wszystkim dowiemy się już w środę. Początek spotkania zaplanowany jest na godzinę 20:45.