Polskie szczypiornistki udanie walczyły w kwalifikacjach do Mistrzostw Europy 2022. Do dzisiejszego meczu z udziałem dwóch najlepszych reprezentacji w grupie I rozgrywanego w Lubinie miały komplet zwycięstw i nic się nie zmieniło po starciu ze Szwajcarią, którą pokonały 31-26. To pierwszy w historii awans polskiej reprezentacji w tak wielkim stylu na mistrzostwa Starego Kontynentu !Turniej finałowy z udziałem 16-stu reprezentacji odbędzie się w dniach od 4 do 20 listopada 2022 roku w Słowenii, Czarnogórze i Macedonii Północnej.

Lubiński parkiet po raz czwarty okazał się dla Biało-Czerwonych szczęśliwy. Polki zdecydowanie i pewnie wygrały ostatni mecz fazy grupowej EHF EURO 2022. Wynik meczu otworzyła najskuteczniejsza zawodniczka meczu z Litwą – Aneta Łabuda. Chwilę później druga polska skrzydłowa dołożyła dwa trafienia z kontrataku i Polki prowadziły 3:0. Duża w tym zasługa Moniki Maliczkiewicz, która od pierwszych minut zamurowała bramkę Biało-Czerwonych. Lubińska bramkarka pierwszą bramkę straciła dopiero na początku 7 minuty, po czasie wziętym przez szkoleniowca Szwajcarek. Duńczyk z pewnością nie mógł być zadowolony z postawy swojego zespołu.

W 10 minucie Polki prowadziły 6:3, i sukcesywnie powiększały różnicę nad rywalkami. Kiedy w 18. Minucie o czas poprosił szkoleniowiec reprezentacji Polski tablica wyników wskazywała wynik 10:6. Minutę po czasie 12:6. Bramka z gry i przechwyt Anety Łabudy dały Polkom sześciobramkowe prowadzenie na 10 minut przed końcem pierwszej połowy. Kapitalnie funkcjonowała polska defensywa z Moniką Maliczkiewicz, a duet Zawistowska-Łabuda ponownie grał bezbłędnie. Obie skrzydłowe w pierwszej połowie rzuciły 14 bramek na 19 zdobytych przez Polki.

Wisienką na torcie I połowy był rzut kilka sekund przed końcem przez całe boisko bramkarki Moniki Maliczkiewicz w okienko szwajcarskiej bramki.

Drugą połowę dużo lepiej rozpoczęły Szwajcarki. Pierwsze osiem minut trwała wzajemna wymiana ciosów ze wskazaniem na zespół gości. Biało-Czerwone wróciły na dobre tory dopiero po czasie wziętym przez sztab Polski w 40 minucie. Po efektownym trafieniu z podłoża Emilii Galińskiej w 47 minucie gospodynie meczu ponownie prowadziły sześcioma bramkami.

Kapitalna atmosfera hali Regionalnego Centrum Sportu w Lubinie, a także konsekwentna i momentami bardzo efektowna gra Polek sprawiła, że liderki grupy 1.utrzymały wysokie prowadzenie już do końca spotkania. Nerwowo zrobiło się tylko między 52 a 54 minutą. Wówczas Szwajcarki zbliżyły się do Polek na cztery bramki, ale ostatnie minuty ponownie należały do drużyny Norwega. W ostatnim meczu eliminacji Arne Senstad skorzystał z wszystkich zawodniczek, które znalazły się w meczowym protokole, a MVP spotkania Polska-Szwajcaria wybrano skrzydłową Zagłębia Lubin- Darię Zawistowską.

Oprócz skrzydłowej reprezentacji Polski pamiątkową koszulkę za przekroczenie liczby 100 bramek w reprezentacji Polski odebrała Aneta Łabuda. Niedzielny wieczór bez wątpienia należał do polskich skrzydłowych. Polki tak jak zapowiadały – tak zrobiły. Od pierwszych minut narzuciły Szwajcarkom swój styl i po raz pierwszy w historii kobiecego szczypiorniaka awansowały na Euro z kompletem zwycięstw.

Polska – Szwajcaria 31-26 (19-11)

Polska: Maliczkiewicz 1, Płaczek – Galińska 1, Łabuda 7, Kobylińska 1, Roszak, Matuszczyk 2, Górna, Rosiak, Wołoszyk 2, Dorsz, Nosek 2, Zawistowska 9, Kochaniak-Sala 4, Achruk 2, Nocuń. Trener: Senstad.

Szwajcaria: Schüpbach, Brütsch – Wick, Kündig 2, Wolff, Schmid 5, Emmenegger 3, Gautschi 4, Hodel 4, Kähr 5, Riner 3, Altherr, Bucher, Eugster, Wyder, Bächtiger. Trener: Albertsen.

Źródło: zprp.pl