ARKA GDYNIA, fot. Anna Sarnowska, polski-sport.com

W środowy wieczór w ramach 30. kolejki Fortuna I Liga gdyńska Arka podejmowała u siebie ŁKS Łódź. Żółto–Niebiescy rozwiali marzenia łódzkiego zespołu o bezpośrednim awansie do ekstraklasy, pokonując podopiecznych Marcina Pogorzały 2:0. Obydwie bramki zdobył Hubert Adamczyk, wykorzystując „jedenastki”.

Zdecydowanymi faworytami tego spotkania od początku byli podopieczni Ryszarda Tarasiewicza, obchodzącego dzisiaj 60. rocznicę urodzin. Gdynianie są bowiem niezwyciężonym tej wiosny zespołem i mają najwięcej bramek zdobytych w lidze: 58. Dzisiejsze zwycięstwo przywraca Arkę na pozycję wicelidera i daje duże nadzieje na bezpośredni awans do ekstraklasy. Z kolei pokonany ŁKS Łódź bez zmian znajduje się na 7. lokacie (42. punkty) i całą nadzieję może pokładać już tylko w barażach.

Była to 40. konfrontacja pomiędzy tymi drużynami w historii, a bilans tych spotkań jest zdecydowanie na korzyść żółto-niebieskich (18. zwycięstw Arki, 12. zwycięstwa ŁKS-u, 10. remisów).

Do końca rozgrywek pozostały już tylko cztery rundy. Następne spotkanie w ramach 31. kolejki piłkarze z Gdyni rozegrają 1 maja (niedziela) na wyjeździe, rywalizując z Resovią Rzeszów. Z kolei podopieczni Marcina Pogorzały w święto Narodowe Trzeciego Maja zmierzą się na własnym terenie z Widzewem Łódź.

I połowa

Po pierwszym gwizdku Krzysztofa Jakubika na Stadionie Miejskim w Gdyni od środka boiska rozpoczęli piłkarze z Łodzi. Po niespełna pięciu minutach doszło do nieszczęśliwego incydentu. Jakub Tosik (ŁKS Łódź) i Michał Bednarski (Arka Gdynia) zderzyli się głowami. Potrzebna była pomoc medyczna. Ostatecznie boisko zmuszony był opuścić pomocnik gości, a w jego miejsce wszedł Jan Kuźma (ŁKS Łódź). W 9. minucie Karol Czubak (Arka Gdynia) został sfaulowany w polu karnym przez Macieja Dąbrowskiego (ŁKS Łódź) i arbiter podyktował rzut karny dla piłkarzy z Gdyni. „Jedenastkę” wykorzystał Hubert Adamczyk (Arka Gdynia), uderzając w prawy róg bramki, kiedy bramkarz przyjezdnych – Marek Kozioł (ŁKS Łódź) rzucił się w lewy. Choć statystycznie posiadanie piłki tylko w niewielkim stopniu należało do gospodarzy (51:49), to jednak w zdecydowanie lepszą formę prezentowali piłkarze z Gdyni. Grali konkretnie i nie dopuszczali rywali do sytuacji podbramkowych. Podopieczni Marcina Pogorzały dopiero w 40. minucie próbowali zagrozić miejscowym, jednym groźnym strzałem z dystansu oddanym przez Adama Marciniaka (ŁKS Łódź). Piłka jednak przeleciała nad bramką. Do przerwy Arka prowadziła 1:0.

II połowa

Po przerwie od środka boiska rozpoczęli gospodarze, którzy wyszli na druga odsłonę w wyjściowym ustawieniu, w przeciwieństwie do zespołu gości, w którym pojawiły się dwie zmiany. Przyjezdni w tę część meczu weszli aktywniej w ofensywie. Wpierw Adam Marciniak (ŁKS Łódź) próbował swych sił z 25. metrów, następnie Samu Corral (ŁKS Łódź) uderzał, ale również niecelnie. W 61. minucie nastąpiło powtórzenie sytuacji z pierwszej połowy. Ponownie Maciej Dąbrowski (ŁKS Łódź) sfaulował w polu karnym zawodnika znad morza – Olafa Kobackiego (Arka Gdynia) i sędzia raz jeszcze podyktował rzut karny dla gdyńskiego zespołu. Powtórnie do piłki podszedł Hubert Adamczyk (Arka Gdynia) i mocnym uderzeniem umieścił piłkę w siatce. Był to 14. gol tego zawodnika w obecnym sezonie, w tym 7. z rzutu karnego. Wówczas szybkim atakiem starał się zaskoczyć Arkowców zawodnik przyjezdnych Michał Trąbka (ŁKS Łódź), oddając strzał zza pola karnego, jednak równie szybko zainterweniował gdyński golkiper, łapiąc piłkę w ręce. Jeszcze w 80. minucie ten sam zawodnik przyjezdnych starał się zmienić wynik spotkania, ale tym razem oddał niecelny strzał z dystansu. Ostatecznie team z Gdyni pokonał na własnym terenie ŁKS Łódź 2:0 i znów wieńczy miano wicelidera.

Fortuna I Liga, 30. kolejka (27.04.2022r.)

Arka Gdynia vs ŁKS Łódź 2:0 (1:0)

Bramki: 11. Adamczyk – karny, 62. Adamczyk – karny

Żółte kartki: 10. Dąbrowski (ŁKS), 23. Kuźma (ŁKS), 37. Jurić (ŁKS), 37. Marcjanik (ARK), 52. Pirulo (ŁKS), 87. Bunoza (ARK), 88. Hiszpański (ARK), 90+1. Moreno (ŁKS)

Arka Gdynia: Krzepisz – Marcjanik, Bunoza, Dobrotka, Stępień, Milewski, Deja, Kobacki, Aleman, Bednarski, Czubak. Trener: Ryszard Tarasiewicz

ŁKS Łódź: Kozioł – Monsake, Szeliga, Dąbrowski, Marciniak, Pirulo, Tosik, Dominguez, Trąbka, Kowalczyk, Jurić. Trener: Marcin Pogorzała

Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce)