Aluron CMC Warta Zawiercie przedłużył swoje nadzieję na wywalczenie Mistrzostwa Polski w sezonie 2023/2024. W drugim meczu finałowym na wyjeździe pokonał 3:1 Jastrzębski Węgiel. O złotych medalach zdecyduje więc trzeci pojedynek rozgrywany w Jastrzębiu.

Na początku pierwszego seta żadnej ze stron nie udało się wywalczyć bezpiecznej przewagi. Aktywnym w zdobywaniu punktów w drużynie gospodarzy był Fornal. Reprezentacyjny przyjmujący zdobywał wiele punktów w ataku. Polskiego zawodnika wspierał Patry. Cenne punkty zagrywką dokładał też Szymura. As serwisowy zapewnił prowadzenie gospodarzom 11:10. Siatkarze Michała Winiarskiego przy dobrym przyjęciu punktowali środkiem za sprawą Bieńka oraz Zniszczoła. Goście prowadzili w secie 21:20. Punktowy serwis dołożył Butryn, a szczelny blok doprowadził do remisu 21:21. Walkę na przewagę w pierwszym secie wygrali przyjezdni. Siatkarze z Zawiercia punktowali szczelnym blokiem, atakami Kwolka oraz Clevenota. Miejscowym nie pomogła skuteczność w zagrywce Patry’ego. Ostatecznie seta zwyciężyli goście 27:25 i prowadzili w meczu 1:0.

Od początku drugiego seta to gospodarze systematycznie powiększali prowadzenie. Znakomicie funkcjonował blok oraz skuteczny w ataku był Patry czy Butryn. Cenne punkty w ataku dokładał Szymura. Jeden z technicznych ataków zapewnił prowadzenie Jastrzębianom 14:8. Nieliczne punkty dla przyjezdnych uzyskiwał przy dobrym przyjęciu Bieniek oraz skrzydłowi Butryn czy Clevenot. Znakomity serwis Hubera sprawił, że gospodarze prowadzili 16:9. W końcowych fragmentach seta obaj szkoleniowcy przy ustalonym wyniku dali szansę gry rezerwowym. Skuteczny w ataku dla gości był Gąsior. Goście popełniali proste błędy w zagrywce, ale miejscowi wygrali seta 25:22 doprowadzając do remisu 1:1.

Dwa kolejne sety rozstrzygnęły się na korzyść przyjezdnych. W trzeciej partii to gospodarze prowadzili 6:3. Siatkarze Michała Winiarskiego szybko zniwelowali przewagę Jastrzębian doprowadzając do remisu 7:7. Po tym zdarzeniu goście zaczęli budować przewagę. Najwyższa z nich wynosiła trzy punkty przy stanie 16:13. Punktowy dystans utrzymał się do zakończenia, a kluczowe w końcowych fragmentach okazały się zagrywki. Seria powiększyła prowadzenie do sześciu oczek 24:18, a seta wygrali zawiercianie 25:19.

Początek czwartej odsłony to częste zmiany prowadzenia. Punktowa inicjatywa dla gości pojawiła się przy stanie 10:7. Jastrzębie doprowadziło do remisu 16:16, ale szali zwycięstwa w secie nie przechylili na swoją korzyść. Ostatecznie partię wygrali goście 25:23, zwyciężając cały mecz 3:1.

Jastrzębski Węgiel – Aluron CMC Warta Zawiercie 1:3 (25:27; 25:23; 19:25; 23:25)

MVP: Bartosz Kwolek

Jastrzębski Węgiel: Popiwczak, Markiewicz, Toniutti, Sedlacek, Patry, Sclater, Gladyr, Makos, Macionczyk, Fornal, M`Baye, Szymura, Jóźwiak, Huber.

Aluron CMC Warta Zawiercie: Kwolek, Perry, Zniszczoł Schamlewski, Gregorowicz, Kalembka, Gąsior, Rossard, Cooper, Tavares, Clevenot, Kozlowski, Bieniek, Butryn, Szalacha, Winiarski, Łaba