Bartłomiej Marszałek zajął dziewiąte miejsce w pierwszej eliminacji motorowodnych mistrzostw świata Formuły 2. W wyścigu na jeziorze Necko w Augustowie zwyciężył reprezentant Niemiec Stefan Hagin.

Bartłomiej Marszałek, na co dzień ścigający się w motorowodnej Formule 1 nie był faworytem niedzielnej rywalizacji. W sobotnich sesjach kwalifikacyjnych zajął trzynaste miejsce. Najszybszy zgodnie z przewidywaniami okazał się w tej części zawodów Rashed Al Qemzi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Aktualny mistrz świata wygrał zarówno drugą jak i trzecią – decydującą o miejscach na starcie – część kwalifikacji.

Przez kilka dni poprzedzających wyścig o Grand Prix Polski pogoda była wręcz idealna do ścigania. Niestety w niedzielę warunki mocno się pogorszyły i do zaplanowanego na godzinę 15:30 startu nie doszło. Przełożono go na 18:00, a ostatecznie zawodnicy wyruszyli na trasę tuż przed 19:30. Był to ostatni moment na start, gdyż zgodnie z regulaminem wyścigi nie mogą odbywać się po zachodzie słońca.

Tuż przed samym początkiem rywalizacji doszło jeszcze do niebezpiecznej sytuacji z udziałem Colina Jelfa (Wielka Brytania), któremu zapalił się silnik. Dzięki szybkiej interwencji jednostki gaśniczej udało się uniknąć większych strat w sprzęcie, którego łączną wartość ocenia się na około 150 tysięcy Euro.

Długość wyścigu wynosiła 40 okrążeń. Od początku na prowadzenie wysunął się Rashed Al Qemzi i utrzymywał je z przewagą 1-2,5 sekundy nad drugim zawodnikiem do połowy dystansu. Na 20. okrążeniu reprezentant Emiratów stracił owiewkę i chwilę później wyprzedzony został przez Stefana Hagina z Niemiec. Po przejechaniu 22 okrążeń Al Qemzi wycofał się z wyścigu, bowiem w myśl regulaminu Międzynarodowej Unii Motorowodnej i tak zostałby zdyskwalifikowany i to nie tyle za zgubienie części łodzi, ale za utratę numeru startowego, który na tej części był umieszczony.

Marszałek tuż po starcie przesunął się na dwunastą pozycję, wskutek awarii lidera awansował o jeszcze jedno miejsce. W drugiej części wyścigu Polak zdołał wyprzedzić kolejnych dwóch rywali, w tym bardzo doświadczonego Johana Österberga ze Szwecji. Linię mety Marszałek przeciął jako dziewiąty i chociaż do zwycięzcy stracił ponad jedno okrążenie, zainkasował 2 cenne punkty do klasyfikacji generalnej mistrzostw świata.

Stefan Hagin wygrał wyścig w Augustowie będąc po wycofaniu się Al Qemziego niezagrożonym. Najgroźniejszym rywalem w końcówce wyścigu był Mansoor Al Mansoori (Zjednoczone Emiraty Arabskie), ale nie zdołał zmniejszyć przewagi na tyle, by móc zaatakować lidera. Na trzeciej pozycji uplasował się Tobias Munthe-Kaas (Norwegia), który do ostatnich metrów musiał bronić się przed atakami siedzącego mu „na ogonie” Giacomo Sacchiego (Monako).

Kolejne eliminacje mistrzostw świata Formuły 2 odbędą się w Kupiškis (Litwa, 12-14 sierpnia), Baião (Portugalia, 9-11 września) i Vila Velha de Ródão (Portugalia, 16-18 września).