Marcin Zieliński - H2O Szczecin (fot. Michał Krzyżaniak)

Marcin Zieliński (H2O Szczecin) zajął trzecie miejsce w kolejnej eliminacji motorowodnych mistrzostw świata w Formule 500. W zawodach rozegranych w miejscowości Mora w Szwecji zwyciężył Robert Hencz ze Słowacji przed mistrzem świata Erko Aabramsem z Estonii.

Szczeciński motorowodniak Marcin Zieliński już po raz drugi w tym sezonie stanął na podium zawodów zaliczanych do mistrzostw świata motorowodnej Formuły 500. Poprzednio dokonał tego pod koniec czerwca w Żninie. Punkty zdobyte w ten weekend pozwoliły mu awansować na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej mistrzostw.

W szwedzkiej miejscowości Mora od początku zawodów spisywał się bardzo dobrze. Podczas piątkowej sesji kwalifikacyjnej uzyskał najlepszy czas i chociaż kilkanaście minut później próbowano wyniki zmienić i przesunąć naszego motorowodniaka na dalsze miejsce, ostatecznie do pierwszego biegu wystartował z pierwszego pola.

W jedynym piątkowym wyścigu zajął trzecią pozycję. Piorunującym startem popisał się późniejszy triumfator Słowak Robert Hencz, a jeszcze na pierwszym okrążeniu naszego zawodnika wyprzedził kolejny Słowak Marian Jung.

W pierwszej sobotniej gonitwie był drugi i do ostatniej części rywalizacji przystępował jako wicelider klasyfikacji. Trzeci wyścig wygrał mistrz świata z 2021 roku Estończyk Erko Aabrams, a Zieliński przypłynął jako trzeci. W końcowej klasyfikacji Aaabrams wyprzedził Polaka o 58 punktów.

Bezkonkurencyjny tym razem był wspomniany Robert Hencz ze Słowacji. W dwóch pierwszych biegach triumfował i by wygrać szwedzką eliminację mistrzostw świata wystarczyło mu po prostu dojechać do mety przed Polakiem. Zrobił to i zainkasował do klasyfikacji generalnej MŚ 20 punktów. Co ciekawe, ten zawodnik jeszcze miesiąc wcześniej zarzekał się, że startem w Żninie zakończy swoją długą karierę sportową. Tymczasem Hencz, dwukrotny mistrz świata, zwycięstwem w Morze otworzył sobie drogę do walki o kolejny tytuł.