Gąsienica-Daniel narciarstwo alpejskie

Maryna Gąsienica-Daniel zajęła ósme miejsce w pierwszym slalomie gigancie alpejskiego Pucharu Świata, który odbył w Killington w stanie Vermont (USA). Zwyciężyła mistrzyni świata Lara Gut-Behrami (Szwajcaria).

W pierwszym przejeździe Polka, która zaliczała się ścisłej czołówki Pucharu Świata w slalomie gigancie w poprzednim sezonie wystartowała jaka czternasta. Nie ustrzegła się błędów na trasie ustawionej przez włoskiego trenera i gdy przekroczyła linię mety legitymowała się najsłabszym czasem. W miarę upływu czasu jechały coraz słabsze teoretycznie zawodniczki, więc Gąsienica-Daniel zajmując dwudzieste miejsce bez problemu zakwalifikowała się do drugiej części rywalizacji. Do prowadzącej Szwedki, mistrzyni olimpijskiej z Pekinu Sary Hector traciła 1.83. Na drugim miejscu po pierwszym przejeździe plasowała się Norweżka Ragnhild Mowinckel (+0.38), a na trzecim mistrzyni świata Lara Gut-Behrami ze Szwajcarii (+0.43). Na czwartej sklasyfikowana była faworytka tego sezonu Petra Vlhova ze Słowacji, a dopiero na dziesiątym liderka PŚ i faworytka miejscowych kibiców Mikaela Shiffrin (USA).

Do drugiego przejazdu Maryna Gąsienica-Daniel wystartowała jako jedenasta, tuż po Szwedce Estelle Alphand. Dzięki bezbłędnej jeździe wyszła na pierwsze miejsce z przewagą 0.35 sekundy nad prowadzącą Włoszką Robertą Melesi. Kolejne zawodniczki uzyskiwały dużo gorsze czasy, więc Polka długo zasiadała na czerwonym fotelu liderki i tym samym wspinała się o kolejne miejsca w klasyfikacji. Wyprzedziła m.in. będącą w przeciętnej formie Mikaelę Shiffrin, Federicę Brignone (Włochy), Alice Robinson (Nowa Zelandia) czy Wendy Holdener i Michelle Gisin (obie Szwajcaria) – wszystkie one mają już w swoim dorobku pucharowe zwycięstwa.

Jak się okazało, czas uzyskany przez Włoszkę Melesi okazał się najlepszym w drugim przejeździe, zaś Maryna Gąsienica-Daniel w tej części konkurencji uplasowała się tuż za nią. Ostatecznie zajęła ósmą pozycję i zdobyła 32 punkty do klasyfikacji generalnej. Co ciekawe, czwarty czas uzyskała reprezentująca Albanię 16-letnia Lara Colturi, ostatecznie sklasyfikowana na siedemnastym miejscu.

Piąta wygrana mistrzyni świata

Zwyciężyła aktualna mistrzyni świata Lara Gut-Behrami, która w drugim przejeździe uzyskała siódmy czas, ale to wystarczyło, by odnieść piąte pucharowe zwycięstwo w slalomie gigancie.

Druga w klasyfikacji Marta Bassino z Włoch straciła zaledwie 0.09 sekundy. Trzecią pozycję zajęła prowadząca na półmetku zawodów Sara Hector ze Szwecji, a czwartą Słowaczka Petra Vlhova.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzenie utrzymała Mikaela Shiffrin, która ma w dorobku 220 punktów. Druga jest Vlhova (170 pkt.), a trzecia Hector (141 pkt). Dzięki ósmej pozycji w Killington Maryna Gąsienica-Daniel, jako jedyna sklasyfikowana Polka, wskoczyła na dwudzieste miejsce.