5. seria Euroligi kobiet okazała się wyśmienita dla koszykarek BC Polkowice. Mistrzynie kraju pokonały na swoim parkiecie silną Valencię Basket Club i objęły przewodnictwo w grupie A rozgrywek.

Od pierwszego gwizdka mecz z zespołem z Walencji ukazywał pełne skupienie obu drużyn. Sytuacja w tabeli dodatkowo to determinowała. Zarówno BC Polkowice, jak i Valencia stawały do rywalizacji z bilansem 3 zwycięstw i jednej porażki.

Pierwsza kwarta odbywała się przy inicjatywie gospodyń. Wyraźne prowadzenie 17:7 pozwoliło im uspokoić grę i z czystą głową myśleć o następnych akcjach. Kolejną odsłonę polkowiczanki zaczynały wynikiem 24:18 i chociaż rywalki tłem dla nich na boisku nie były, zapas przed przerwą powiększył się do jedenastu punktów (44:33). Celne trafienia i dobrze prosperująca defensywa ze strony polkowiczanek to warunki, które królowały w początkowej fazie spotkania.

Zmiana stron zawsze wyzwala nową energię w zawodniczkach, dzięki czemu nie było mowy o zwolnieniu tempa przez którąkolwiek z drużyn. Zespół z Hiszpanii starał się odrabiać straty poniesione w poprzednich 20 minutach, co udało im się częściowo przy wygraniu trzecią kwartę 21:17, co w konsekwencji dało zmniejszenie start do  Pomarańczowych do 7 oczek.

Patrząc przez pryzmat całego spotkania wydawać by się mogło, że w ostatniej części polski zespół ma niemal w kieszeni. Od początku Valencia BC postawiła twarde warunki, rozpoczynając 4. kwartę serią 0:7. Timeout wzięty przez sztab gospodyń nie pozwolił bardziej rozpędzić się drużynie gości. Cała zaciętość gry skumulowała się właśnie w tej odsłonie, gdzie przewagi obu zespołów były sprawnie weryfikowane. Tak stało się również, kiedy Walencja cztery minuty przed końcem wróciła do meczu na sześciopunktowe prowadzenie ! Przebudzenie BC Polkowice zafundowały Klaudia Gertchen i Artemis Spanou trafiając zza linii 6,75 i doprowadzając do remisu. Na dwupunktowy oddech wyprowadziła mistrza Polski Erica Wheeler celnie rzucając z dystansu. Ostateczny wynik przypieczętowały rzuty osobiste, pozwalając zakończyć mecz rezultatem 76:73.

BC Polkowice – Valencia Basket Club 76:73 (24:18, 20:15, 17:21, 15:19)

BC Polkowice: Stephanie Mavunga 18, Artemis Spanou 17, Weronika Gajda 12, Erica Wheeler 9, Weronika Telenga 8, Klaudia Gertchen 7, Zala Friskovec 5, Julia Piestrzyńska 0, Sasa Cado 0.

Valencia Basket Club: Lauren Cox 18, Raquel Carrera 11, Marie Guelich 10, Alba Torrens 9, Cristina Ouvina 6, Queralt Casas 6, Leticia Romero 5, Eleanna Christianaki 3, Elena Buenavida 3, Angela Salvadores 2, Emily Kalenik 0.

Źródło: kosz.mkspolkowice.pl