Daria Pikulik

Mistrzostwa Europy w kolarstwie torowym rozgrywane w szwajcarskim Grenchen rozpoczynają się dla reprezentacji Polski wyśmienicie. Już pierwszego dnia Daria Pikulik zdobyła brązowy medal w scratchu.

Daria Pikulik była jedną z kandydatek do zdobycia medalu i spełniła oczekiwania polskich kibiców. W scratchu po czterdziestu morderczych okrążeniach zafiniszowała jako pierwsza z peletonu. Gdyby nie fakt, że dwie rywalki oderwały się i jechały przed peletonem rozgrywając między sobą walkę o złoto Polka mogłaby im na finiszu pokrzyżować szyki. Tak się jednak nie stało. Mimo tego Pikulik wywalczyła brązowy medal, który jest już jej piątym medalem ME w karierze.

W zmaganiach sprinterskich dobrze spisały się polskie drużyny. U pań wystartowała: Urszula Łoś, Marlena Karwacka i Nikola Sibiak zajmując w eliminacjach piąte miejsce (47,919 s). To dało im za rywalki w pierwszej rundzie Holenderki, które minimalnie wyprzedziły nasze reprezentantki (o 0,052 s). Ostatecznie polskie kolarki uplasowały się na piątym miejscu.

Taką samą pozycję w tej samej konkurencji zajęli panowie. Mateusz Rudyk, Patryk Rajkowski i Maciej Bielecki w eliminacjach byli czwarci (43,879 s). W pierwszej rundzie przyszło im się zmierzyć z Niemcami, którzy okazali się szybsi (o 0,100 s).

W pierwszej rundzie zameldowały się też nasze drużyny w wyścigu na dochodzenie. Kacper Majewski, Filip Prokopszyn, Bartosz Rudyk i Szymon Sajnok mieli ósmy czas (3:58.880). Również z ósmego miejsca awans uzyskały Karolina Karasiewicz, Wiktoria Pikulik, Nikol Płosaj i Olga Wankiewicz (4:28.661).

Na koniec dnia w wyścigu eliminacyjnym mężczyzn zaprezentował się Filip Prokopyszyn. 22-letni kolarz trzymał się z tyłu stawki i to nie pomogło mu w uzyskaniu korzystnego rezultatu. Zajął dopiero siedemnaste miejsce.