Źródło: krawczyk.photo

Koszykarki Polonii Warszawa z historycznym, pierwszym medalem w rozgrywkach europejskich!
Drużyna SKK Polonia Warszawa zdobyła brązowy medal Europejskiej Ligi Koszykówki Kobiet, zajmując trzecie miejsce w turnieju finałowym Final Four European Women’s Basketball League (EWBL) rozgrywanym w Warszawie w dniach 04 05.03.2023 roku.
Ten historyczny sukces założonej w 1925 roku żeńskiej sekcji koszykówki Czarnych Koszul został osiągnięty po pokonaniu 100:53 ukraińskiego zespołu BK FrankivskPrykarpattia. Po niedzielnym (5 marca) meczu o trzecie miejsce w rozgrywkach EWBL trener główny warszawskiego zespołu Maciej Gordon stwierdził w wypowiedzi dla „WiadomościSportowych” TVP3 Warszawa:
– Dziewczynom na odprawie przedmeczowej mówiłem, że jeśli chcemy wszystkim udowodnić, że stać nas było na walkę o złoto, to dzisiaj musimy zagrać po prostu bardzo dobry mecz.
Po takim wyniku i po tak dobrym meczu szkoda wczorajszego spotkania, bo to oznacza, że tamten mecz po prostu przegraliśmy bardziej w głowach niż w umiejętnościach”.
Trener Gordon nawiązał tutaj do niespodziewanej przegranej Polonii Warszawa w półfinale z litewskim Neptūnas Klaipėda w wymiarze 73:79. Gospodynie były zdecydowanymi faworytkami tego spotkania, bowiem w rundzie zasadniczej EWBL Polonistki pokonały wszystkie siedem pozostałych zespołów ligi, w tym 85:75 drużynę z Kłajpedy w październiku 2022 r., podczas rozgrywanego także w Warszawie pierwszego turnieju kwalifikacyjnego.
Złoty medal zdobyła drużyna BK Levharti Chomutov, pokonując w półfinale ukraiński zespół BK Frankiwsk-Prykarpatia 86:76, a w finale drużynę litewską 77:73 Tym samy po raz drugi z rzędu i drugi w historii rozgrywek EWBL w całym cyklu triumfował zespół z Czech – w sezonie 2021/2022 była to drużyna Žabiny Brno.
Najlepszą koszykarką (MVP) warszawskiego turnieju finałowego została wybrana Czeszka Kateřina Bartoňová (BK Levharti Chomutov), uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. W pierwszej piątce zawodów znalazły się: również Anna
Pawłowska (SKK Polonia Warszawa), Eliška Brejchová (BK Levharti Chomutov), Krystyna Filevich (BK Frankivsk-Prykarpattia) oraz Viktoria Balaban i Ligita Tamutytė (obydwie BC
Neptūnas Klaipėda).
Pucharowe zmagania Final Four EWBL obejrzeli licznie zgromadzeni widzowie w Centrum Sportu Wilanów. Brązowy medal zdobyty przez debiutujące w tych rozgrywkach koszykarki Polonii Warszawa jest pierwszym tego typu osiągnięciem
na międzynarodowej arenie w blisko stuletniej historii żeńskiej sekcji basketu klubu ze stolicy.
Turniej Finałowy Final Four EWBL honorowym patronatem objęli Minister Sportu i Turystyki Pan Kamil Bortniczuk oraz Pan Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

Źródło: Biuro prasowe SKK Polonia Warszawa