W trzecim swoim spotkaniu Mistrzostw Świata Dywizji IA Polscy hokeiści pokonali liderujących dotychczas w tej grupie Włochów 4-2. Po tym sukcesie Biało-Czerwoni przeskoczyli w tabeli dzisiejszych rywali i mają dwa kroki do światowej elity, w której nie byli już ponad 20 lat.

Początek spotkania to nieznaczna przewaga reprezentantów Polski, którzy dążyli do bramki otwierającej rywalizację. Sztuka udała się w 6. minucie. Przy gapiostwie Włochów pod swoją bramką krążek przejął Galant, zagrał błyskawicznie do Michalskiego, który uderzeniem z kilku metrów sprawił objęcie prowadzenie przez Biało-Czerwonych. Ta pierwsza radość naszych graczy trwała tylko 65 sekund. Po wznowieniu gry w polskiej tercji obronnej przymierzył bez zastanowienia Trivelatto i było 1-1. Mimo starań z obu stron w pierwszej tercji więcej goli nie padło.

Druga tercja to szybka gra w przewadze Polaków i równie szybki powrót na prowadzenie. W 23. minucie rozegranie Wronki i Pasiuta stworzyło okazje dla Dziubińskiego, który wykorzystał okazję i było 2-1 dla Biało-Czerwonych. Podobnie jak w pierwszej odsłonie, zapasu nie dało się utrzymać.  Niecałe 4,5 minuty później Tedesco znalazł lukę w polskiej obronie doprowadzając do wyrównania. W kolejnych minutach Włosi odpierali ataki mających lepszy pomysł na grę Biało-Czerwonych, jednak nasi reprezentanci nie zamierzali schodzić na drugą przerwę znów z wynikiem remisowym. Na początku 38. minucie Dziubiński obsłużył Jeziorskiego i po raz trzeci w tym spotkaniu Polska objęła prowadzenie.

W ostatniej tercji Biało-Czerwoni skupili się głównie na zabezpieczeniu swojej bramki, a rywale z Półwyspu Apenińskiego za wszelką cenę chcieli wyrównać. Polacy odpierali ataki, robiąc to także z powodzeniem w czasie gry w osłabieniu. Pod koniec spotkania ryzykujący Włosi zarobili dwuminutową karę. Trzy minuty z okładem przed końcem meczu Polacy postawili kropkę nad „I”. Wronka odegrał do Pasiuta, który ustalił wynik spotkania.

Zwycięstwo sprawia, że polski zespół wskoczył na drugie, premiowane awansem do elity Mistrzostw Świata miejsce, potrzebując dwóch kroków w postaci pokonania Korei Południowej i Rumunii.

Włochy – Polska 2-4 (1-1, 1-2, 0-1)

Trivelatto 7′, Tedesco 27′ – Michalski 6′, Dziubiński 23′, Jezierski 38′, Pasiut 57′