Katarzyna Niewiadoma

Po piątym etapie Vuelta a Espana Feminin Katarzyna Niewiadoma zaliczyła spadek w klasyfikacji generalnej wyścigu. Dziś Polka na mecie zameldowała się dopiero na dziewiętnastej pozycji, co kosztowało ją utratę szóstego miejsca w ”generalce”.

Piąty etap rozpoczął się w La Cabrera i wiódł przez niespełna 130. kilometrów do morderczego, pięciokilometrowego szczytu Mirardor de Peñas Llanas. Najszybciej ze startujących polskich kolarek znalazła się na nim Katarzyna Niewiadoma, która ukończyła zmagania na dziewiętnastym miejscu.

Wcześniej Polka przechodziła przez ogromny kryzys, kiedy podczas pierwszego ciężkiego podjazdu nie mogła utrzymać koła i została z tyłu. Na 70. kilometrów do mety Niewiadoma wraz z kilkoma innymi kolarkami próbowały dogonić czołową grupkę. Miały do niej stratę wynoszącą około minuty. Polska kolarka doszła czołówkę na 49. kilometrów przed końcem wyścigu. Kolejny raz na podjeździe o nachyleniu 6,7 % piekielnie męczyła się Katarzyna Niewiadoma i na 2400. metrów przed szczytem została w tyle. Ostatecznie Polka do zwycięskiej Holenderki Demi Vollering straciła dziewięćdziesiąt sekund i spadła na ósmą pozycję w klasyfikacji generalnej.

Pozostałe polskie kolarki były na dalszych miejscach. Agnieszka Skalniak-Sójka uplasowała się na czterdziestej szóstej lokacie, Karolina Kumiega na dziewięćdziesiątej pierwszej, Agata Flis na sto dwudziestej piątej, a Aurela Nerlo na sto dwudziestej szóstej.