Zwycięstwem w trzech setach ITA TOOLS Stal nad KAS BAS Białystok zainaugurowany został w Mielcu finałowy turniej pierwszoligowych siatkarek walczących o awans do TAURON Ligi. Faworyzowanym mielczankom w dwóch pierwszych setach nie było łatwo, natomiast trzeci set miał już jednostronny charakter.

Pierwszy set zaczął się wyrównaną walką, w której faworyzowanym mielczankom ciężko było się przebić przez wysoki blok białostoczanek. Wystarczyło jednak podkręcenie tempa na rozegraniu i skuteczne ataki po długich akcjach Kucharskiej, by zespół z Mielca osiągnął kilkupunktową przewagę i z większym spokojem już do końca seta kontrolował przebieg gry, obejmując prowadzenie po wygraniu 25:18.

Początki drugiego seta to problemy w przyjęciu KS BAS przy zagrywkach mielczanek, co skutkowało 4-puntową zaliczką gospodyń (6:2), lecz przyjezdne sprawnie opanowały sytuację, sukcesywnie odrabiały straty by po zablokowaniu Muchy doprowadzić do wyrównania (13:13), a za chwilę wyjść na prowadzenie. Opór zespołu z Białegostoku został jednak złamany po trzech skutecznych atakach Katarzyny Brydy (21:18). Rywalki z Podlasia wróciły jednak do walki po udanym ataku Manchak i bloku w wykonania Cur (24:23). Następna akcja obfitowała w wiele wymian i po wyniszczającej bitwie z obu stron zakończyła się blokiem mielczanek (24:22), zaś w kolejnej akcji błąd przełożenia białostoczanek zakończył odsłonę (25:22).

Od czterech z rzędu punktów mielczanek zaznaczył się trzeci set, a prym przy zdobyczach miejscowych wiodła Budnik. Białostoczanki przerwały serię, ale za chwilę notowały dalsze straty wobec asów serwisowych Kucharskiej, co przełożyło się na 6 punktów zaliczki (7:1). Przyjezdne starały się znaleźć światełko w tunelu, jednak trwało do krótko gdyż skutecznych akcji miejscowych nie było końca, zatem i przewaga błyskawicznie wzrastała. Po dwóch asach serwisowych Staniszewskiej ekipa z Mielca osiągnęła 11-punktowy zapas (17:6). Ambicja w kolejnych piłkach KS BAS nie dostarczyła już żadnych zagadek i ITA TOOLS Stal końcowym atakiem Dąbrowskiej (25:15) postawiła pierwszy krok w kierunku awansu.

ITA TOOLS Stal Mielec – KS BAS Białystok 3:0 (25:18, 25:22, 25:15)

MVP: Katarzyna Bryda

ITA TOOLS Stal Mielec: Hochołowska, Staniszewska, Bryda, Kulig, Łyduch, Budnik, Dąbrowska, Pancewicz, Mucha, Gierszewska, Kubacka, Kucharska, Brzoska

KS BAS Białystok: Woźniak, Kisielewska, Nowacka, Beriashvili, Cur, Manchak, Szmigielska, Osadchuk, Sokolińska, Panasewicz, Gronostajska, Niedźwiecka, Michalewicz, Papszun