Marcin Zieliński - H2O Szczecin (fot. Michał Krzyżaniak)

Marcin Zieliński (H2O Szczecin) zajął drugie miejsce w pierwszej eliminacji motorowodnych mistrzostw świata Formuły 500, która odbyła się w Jedovnicach. Zwyciężył Erko Aabrams z Estonii.

Podczas zawodów na jeziorze Olsovec w Jedovnicach o punkty do klasyfikacji generalnej mistrzostw świata walczyli zawodnicy trzech klas: Formuł 500, Formuły 250 i Formuły 125.

Polska na te wyścigi wystawiła pięcioosobową reprezentację, z której najlepiej spisał się aktualny wicemistrz świata Marcin Zieliński ze Szczecina. Pierwszy wyścig, odbywający się w sobotę, został przerwany po groźnym wypadku Niemca Holgera Kluge i Bułgara Milena Marinova. Z uwagi na późną porę komisja sędziowska zdecydowała się przenieść pierwszą gonitwę na niedzielę.

Podczas powtórki nie popisał się sędzia starter, który rozpoczął procedurę w momencie, kiedy nie wszyscy zawodnicy ustawieni byli na starcie. W tym gronie był między innymi Zieliński, który co prawda zdołał włączyć się do walki, ale dopiero w chwili, gdy czołówka kończyła pierwsze okrążenie. Ostatecznie w tym wyścigu Polak nie został sklasyfikowany i do drugiego musiał startować z odległej, ósmej pozycji. Wygrał broniący tytułu Erko Aabrams z Estonii.

Udany rewanż

Marcin Zieliński spisywał się od drugiego biegu znakomicie. Pomimo nieco słabszego startu, jeszcze na pierwszym okrążeniu dogonił lidera, którego w końcu wyprzedził i linię mety minął jako pierwszy. Do ostatniej trzeciej gonitwy nasz zawodnik startował z pierwszego pola. Również wtedy wygrał, zostawiając rywali daleko w tyle.

O tym, że w końcowej klasyfikacji musiał ustąpić miejsca Estończykowi zadecydował format, w jakim rozgrywane są eliminacje podczas cyklu Hydro GP. W zawodach mistrzowskich, które nie składają się z kilku eliminacji odbywają się cztery wyścigi, a do ostatecznego wyniku każdemu zawodnikowi liczone są trzy najlepsze biegi. Można sobie zatem pozwolić na jedną wpadkę, ewentualnie w przypadku wygrania trzech pierwszych gonitw odpuścić ostatnią. Tymczasem w Hydro GP w każdej eliminacji odbywają się trzy wyścigi i wszystkie są zaliczane.

Marcin Zieliński nie zdobył punktów w pierwszym biegu, w dwóch kolejnych otrzymał 400 punktów za zwycięstwo, w sumie uzyskując 800 punktów. Jego najgroźniejszy rywal Erko Aabrams z Estonii zainkasował jedną „400” oraz dwukrotnie po 300 punktów za drugie miejsca, co dało mu 1000 punktów.

Drugi z polskich motorowodniaków Cezary Strumnik z Przygody Chodzież w dwóch pierwszych wyścigach zajmował piąte miejsce, w ostatnim został zdyskwalifikowany. Z dorobkiem 254 punktów uplasował się na siódmej pozycji.

11. Josef Pribyl (Czechy) – 142

Trzech Polaków rywalizowało o punkty w wyścigach Formuły 125. Obok dwóch mistrzów świata – Henryka Synorakciego (PKMor LOK Poznań) i Sebastiana Kęcińskiego (KSMiM Trzcianka) – w Jedovnicach pojawił się też będący poza kadrą narodową Michał Kausa z Baszty Żnin.

Sobotni bieg dawał nadzieje na sukces. Synoracki przypłynął na trzecim miejscu, a Kęciński na czwartym. Niestety w niedzielę naszym reprezentantom poszło dużo gorzej.

Pomimo dobrego odejścia od pomostu, silnik Synorackiego tracił nagle moc i musiał on odrabiać straty w dalszej części wyścigu. Kęciński natomiast pływał dość równo, ale nie wystarczająco szybko, by móc walczyć z czołówką. Zawody zdominowali Włosi – wygrał Luca Finotti przed debiutantem Mattią Calzolarim. Trzecie miejsce zajął Estończyk Joonas Lember. Aktualny mistrz świata uzyskał najlepszy wynik na próbie czasowej, ale podobnie jak Zieliński w F-500, nie ukończył pierwszego biegu. Zajmując dwa razy drugie miejsce zdołał wskoczyć na podium.

Na dwunastym miejscu uplasował się Michał Kausa. Ukończył tylko drugi wyścig zajmując w nim dziewiąte miejsce.