Tuż przed czternastą wystartowało finałowe starcie siatkarzy pomiędzy Polską, a Włochami, które było rozgrywane w ramach uniwersjady w chińskim Chengdu. Nasi siatkarze musieli uznać wyższość swoich rywali przegrywając w trzech setach. Wczoraj brązowy medal zdobyły polskie siatkarki zwyciężając nad Brazylijkami 3:1.

Pierwszy set zwyciężyła reprezentacja Włoch, która mimo prowadzenia przez cały czas, wygrała zaledwie dwoma punktami, kończąc pierwszą partię 25:23. Największe problemy nasi rodacy mieli ze strony Sali i Magaliniego. Ci dwaj siatkarze znakomicie wypunktowali naszą ekipę. Straty jednak odrabiał swoimi atakami Gierżot. To koniec końców nie wystarczyło, ale polscy kibice mogli być dobrej myśli.

Druga partia zaczęła się od mocnego i skutecznego ataku Włochów, którzy wyszli na prowadzenie 5:1. Po krótkiej przerwie Polacy wzięli się do pracy i zdołali wrócić do tego spotkania, doprowadzając do stanu 11:12. Potem jednak nastąpił błąd na zagrywce Polaków, trzy bloki z rzędu Włochów oraz as serwisowy Cortesiiego. Dzięki temu Włosi odskoczyli na 7 punktów. Później nastąpiła wymiana ciosów, po której drużyna z Półwyspu Apenińskiego uciekła jeszcze bardziej zyskując dziewięć piłek setowych. Mimo ostatecznej porażki 25:18 warto wspomnieć, iż Polacy obronili, aż trzy piłki setowe z rzędu, co wcale nie jest łatwym osiągnięciem gdy gra się pod tak dużą presją.

Set trzeci w końcu zaczęli dobrze Polacy. Jednak już po chwili musieli odrabiać straty. Mimo to gra polskiej akademickiej reprezentacji wyglądała coraz to lepiej. Świetnie radzili sobie Krysiak oraz Sasak, dzięki czemu Polacy w końcu walczyli jak równy z równym. Wymiany ciosów trwały właściwie przez cały set, jednak pod koniec to Włosi zyskali trzy piłki meczowe, i te trzy piłki setowe i zarazem meczowe zostały obronione przez Polaków. Głównie atakowali Krysiak i Sasak, a ze strony Włochów robili to Magalini i Sala. To właśnie ten drugi zakończył seta wynikiem 28:26 i jednocześnie całe spotkanie, po którym włoska kadra sięgnęła po złoto 31. Letniej Uniwersjady w Chengdu.

Polacy wrócą z chińskiego Chengdu ze srebrem wraz z polską, żeńską drużyną, która również skończyła te imprezę z medalem. Nasze panie wygrały spotkanie o brązowy medal z reprezentacją Brazylii. Polskie siatkarki bardzo źle weszły w mecz przegrywając pierwszego seta z pokaźną stratą 12:25. Kolejne partie były już zdecydowanie bardziej wyrównane, ale co najważniejsze wpadały na konto naszych siatkarek, które ostatecznie wygrały 3:1 i to na ich szyjach zawisły brązowe krążki.