Fot. Sailing Energy

Wtorkowe zmagania na mistrzostwach świata w Hadze były wyjątkowo trudne dla polskich żeglarzy. Przyszła jednak środa i wyszło słońce, które kryło za sobą kwalifikacje olimpijską w klasie 49er! 

We wtorek Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (klasa 49er) spadli z trzeciego miejsca na siódme w klasyfikacji generalnej. Mimo tego wywalczyli sobie awans do czołowej dziesiątki. Również Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki zapewnili sobie, po udanych trzech wyścigach, kwalifikację do złotej grupy (dziewiąta lokata w generalce). Nadal o miejsce w czołowej dziesiątce rywalizują Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch. Wczoraj panowie trochę nadrobili po piątej i ósmej pozycji przesuwając się na piętnaste w klasyfikacji ogólnej.

W klasie Formula Kite, Maks Żakowski prezentuje imponującą wydajność i utrzymuje się na szóstym miejscu (jeden wygrany wyścig we wtorek i dwa zakończone w ścisłej czołówce). Jan Marciniak plasuje się na piętnastej pozycji, po czterech równych wyścigach (szósta, jedenasta, szósta i ósma lokata).

Utrudnienia są widoczne zwłaszcza w przypadku kobiet w klasie Formula Kite, gdzie Magdalena Woyciechowska zajmuje dopiero czternaste miejsce w klasyfikacji generalnej.

Wśród żeglarzy w klasie iQFoil, do Pawła Tarnowskiego należy dziesiąta pozycja. We wtorek Polak dwukrotnie był drugi, co pozwoliło się mu przesunąć do top 10. Natomiast Maja Dziarnowska reprezentuje najlepszy wynik wśród polskich żeglarek – piętnaste miejsce w generalce.

W innych kategoriach osiągnięcia naszych żeglarzy są nieco skromniejsze, jednak nie brakuje im determinacji.

Należy również wspomnieć o klasie Hansa 303, przeznaczonej dla żeglarzy z niepełnosprawnościami, gdzie Piotr Cichocki dominuje, zdobywając kolejne dwa zwycięstwa. W klasyfikacji kobiet, emocje są silnie odczuwane, gdyż Olga Górnaś-Grudzień traci zaledwie jeden punkt do liderującej Amerykanki Betsy Alison.

Wspaniałą wiadomością jest fakt, że dziś Dominik Buksak w parze z Szymonem Wierzbickim oraz Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (klasa 49er) zapewnili Polsce miejsce w pierwszej dziesiątce, co otwiera drzwi do przyszłorocznych Igrzysk. Wyścig medalowy dla naszych żeglarzy odbędzie się w piątek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!