Mistrzostwa Europy seniorów i juniorów w żeglarstwie dobiegły końca. Biało-czerwoni z Portugalii przywiozą dwa medale: srebrny Dominika Buksaka i Szymona Wierzbickiego oraz brązowy Gabrieli Czapskiej i Hanny Rajchert.

Klasa 49er:

To w niej mamy największe powody do zadowolenia. Wicemistrzami Europy bowiem zostali Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki. Do pierwszych Francuzów (Lucasa Ruala i Emile Amoros) stracili zaledwie 0,4 pkt. Ostatniego dnia nie musieli wypływać na wodę, ponieważ z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych wyścigi zostały odwołane. Dla Buksaka i Wierzbickiego to drugi medal Mistrzostw Europy (w 2018 r. również zdobyli srebro). Na dwudziestym miejscu regaty zakończyli Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki, a tuż za nimi zostali sklasyfikowani Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch. Niewiele do medalu U23 zabrakło Patrykowi Kosmalskiemu i Tomaszowi Lewandowskiemu. Ostatecznie nasi młodzieżowcy uplasowali się na czwartej pozycji w U23 i dwudziestej siódmej w ”generalce”. Poza czołową czterdziestą mieliśmy: Adama Głogowskiego i Macieja Krusieca (41), Tytusa Butowskiego i Łukasza Machowskiego (44). W przypadku ostatniej wymienionej załogi warto zwrócić uwagę na siódmą lokatę w U23. Na 65. lokacie Mistrzostwa Europy zakończyli Mateusz Gwóźdź i Szymon Cierzan.

Klasa 49erFX:

W niej najbardziej świętować mogły: Gabriela Czapska i Hanna Rejchert oraz Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak. Pierwsze z wymienionych wywalczyły brązowy medal U23, a w klasyfikacji generalnej były dziewiętnaste. Drugie natomiast zakończyły zawody na piątej lokacie w klasyfikacji generalnej. Dla Melzackiej i Jankowiak to drugi najlepszy wynik w karierze. Niedosyt mogą mieć z powodu braku przepustki olimpijskiej. Następna szansa na jej zdobycie będzie w kwietniu 2024 r. Zdecydowanie gorzej poszło Marcelinie Korszon i Magdalenie Skórnóg (43. miejsce w ”generalce”.

Klasa Nacra 17:

Tutaj bez zaskoczeń. Aleksander Michalski i Karolina Żurek przede wszystkim zbierali w Portugalii doświadczenie i naukę na kolejne regaty. Nasi dzielni reprezentanci zajęli ostatnią trzydziestą ósmą pozycję.