fot: X/Polski Związek Tenisowy

Reprezentacja Polski pokonała 3:0 Chiny, w meczu ćwierćfinałowym spotkaniu United Cup. Ponownie Biało-Czerwoni wyjdą na kort w sobotę o godzinie 00:30.

Po ostatniej porażce Hubert Hurkacz wrócił na zwycięski szlak i pokonał Chińczyka Zhizhena Zhanga, który sklasyfikowany jest na 58. miejscu w rankingu ATP.

W pierwszym secie do zwycięstwa najlepszemu polskiemu tenisiście wystarczyło jedno przełamanie, które miało miejsce w drugim gemie. Polak w kolejnym gemie musiał bronić break pointa i sztuka ta udała mu się. Ostatecznie wygrał pierwszego seta 6:3.

Hurkacz drugą partię mógł również otworzyć od przełamania, jednak nie wykorzystał dwóch break pointów. Kolejne gemy padały łupem zawodników, którzy serwowali, a zmieniło się to przy stanie 3:3. Polak wykorzystał pierwszą piłkę na przełamanie i objął prowadzenie (4:3). Do końca 27-letni Zhang nie potrafił odrobić strat i przegrał seta 4:6 i cały mecz 0:2.

W drugim meczu Iga Świątek oddała zaledwie pięć gemów Qinwen Zheng i zapewniła reprezentacji Polski awans do najlepszej czwórki turnieju. Liderka rankingu WTA niespodziewanie w pierwszym gemie straciła własne podanie i po chwili przegrywała 0:2. Polka bardzo szybko weszła na odpowiednie tory i po chwili doprowadziła do wyrównania. Reprezentantka Chin nie potrafiła przeciwstawić się dobrze grającej Polsce i ostateczni Świątek wygrała pierwszego seta 6:2.

W drugiej partii liderka rankingu grała pewnie i spotkanie rozpoczęła od trzech wygrany gemów z rzędu. Zheng w piątym gemie wygrała gema przy serwisie Światek, a po chwili doprowadziła do wyrównania 3:3. Kolejne gemy należały już do Raszynianki, która wygrała 6:3 i cał mecz 2:0 zapewniając Biało-Czerwonym awans do półfinału.

W meczu mikstów zobaczyliśmy Katarzynę Piter i Jana Zielińskiego, a po drugiej stronie siatki stanęli Xiaodi You i Fajing Sun. W meczu, który nie miał znaczenia dla losów spotkania, lepszy okazał się polski mikst. Zieliński i Piter, którzy wygrali pierwszego seta 6:3, w drugim okazali się słabsi. Chińska para okazała się lepsza wygrywając 7:5m a wynik eta rozstrzygnął się w dwunastym gemie, gdy Biało-Czerwoni zostali przełamani po raz drugi w secie. W super tie-breaku lepsi okazali się Polacy, którzy wygrali 10:7 i zdobyli trzeci punkt dla reprezentacji Polski.

Gra 1: Hubert Hurkacz – Zhizhen Zhang 6:3, 6:4
Gra 2: Iga Świątek – Qinwen Zheng 6:2, 6:3
Gra 3: Katarzyna Piter / Jan Zieliński – Xiaodi You / Fajing Sun 6:3, 5:7, 10-7