fot: Polski Związek Narciarski

Maryna Gąsienica-Daniel zajęła 24. miejsce, a Magdalena Łuczak nie ukończyła drugiego przejazdu podczas rozegranego w Kronplatz (Włochy) siódmego w sezonie slalomu giganta zaliczanego do PŚ. Zwyciężyła Lara Gut-Behrami (Szwajcaria).

Pierwszy przejazd ustawiał trener nowozelandzki Nils Coberger, brat wicemistrzyni olimpijskiej w slalomie z 1992 roku Annelise Coberger. Jego pomysł bardzo odpowiadał polskim alpejkom. Z numerem „12” na trasę wyruszyła Maryna Gąsienica-Daniel. Zdarzyło się jej kilka drobnych błędów, lecz pomimo to linię mety minęła z czasem 1:01.85, który dawał jej siódmą pozycję. Żadnej z kolejnych zawodniczek nie udało się już uzyskać lepszego czasu. Strata do prowadzącej Lary Gut-Behrami (Szwajcaria) wynosiła 1.37 sekundy, ale do zajmującej trzecie miejsce Sary Hector (Szwecja) zaledwie 0,69 sekundy. To pozwalało realnie myśleć o poprawieniu wyniku w drugiej części zawodów.

Przejazd życia

Po raz pierwszy w gronie najlepszych trzydziestu alpejek świata, z numerem „28” wystartowała Magdalena Łuczak. Łodzianka również pojechała znakomicie, walczyła o jak najlepszy czas od początku do końca. Zaowocowało to czasem 1:02.11 – zaledwie o 0,26 sekundy gorszym od Maryny. Po swoim przejeździe Magda zajmowała dwunaste miejsce ze stratą 0,05 sekundy do dziesiątej w tym momencie Miny Fuerst Holtman (Norwegia). Spośród pozostałych zawodniczek tylko Kajsa Vickhoff Lie (Norwegia) zdołała uzyskać lepszy czas od Polki, tym samym spychając naszą reprezentantkę na trzynaste miejsce.

Po pierwszej odsłonie zawodów w Kronplatz prowadziła liderka gigantowej klasyfikacji PŚ Lara Gut-Behrami przed Alice Robinson (Nowa Zelandia) tracącą 0,59 sekundy i Sarą Hector (+0,68). Ostatnią z zakwalifikowanych do finałowego przejazdu była Stephanie Brunner (Austria), która uzyskała czas o 2,53 sekundy gorszy od liderki.

Magda poza trasą, Maryna z błędami

Autorem ustawienia drugiego przejazdu podczas zawodów w Kronplatz był Magnus Andersson, trener reprezentacji Stanów Zjednoczonych. W powszechnej opinii było ono trudniejsze, bardziej podkręcone w środkowej części.

Po przejeździe piętnastu zawodniczek prowadziła Camille Rast (Szwajcaria), która chociaż nie uzyskała najlepszego czasu, to utrzymała 0,08 sekundy przewagi nad Julią Scheib (Austria).

Magda Łuczak na trasę wyruszyła jako osiemnasta, od początku atakowała bramki i chociaż straciła kilka setnych, to do wjazdu na ostatni fragment trasy miała realną szansę na objęcie prowadzenia. Niestety, popełniła tam błąd, zjechała na biodrze i musiała pożegnać się z nadziejami na najlepszy wynik w karierze. Co najgorsze, dopiero drugi raz w sezonie nie ukończyła zawodów.

Jadąca jako 24. Maryna Gąsienica-Daniel od początku traciła do prowadzącej wówczas Sofii Goggia (Włochy). Specjalistka od zjazdów miała znakomity przejazd, który dał jej prowadzenie z dużą przewagą na Zrinką Ljutic (Chorwacja). Tymczasem Polka ani przez moment nie stanowiła zagrożenia dla Włoszki, popełniała błędy, z czego dwa były tak poważne, że wyrzuciły naszą alpejkę do trzeciej dziesiątki w końcowej klasyfikacji. Ostatecznie Maryna zajęła 24. miejsce. Pokonała tylko sześć rywalek, z czego trzy z nich nie dojechały do mety.

Lara zdominowała Kronplatz, ciasno na podium

Zawody w Kronplatz wygrała Lara Gut-Behrami. W klasyfikacji wyprzedziła zajmujące ex aequo drugie miejsce Sarę Hector i Alice Robinson o 1,09 sekundy. Czas Szwajcarki uzyskany w drugim przejeździe był trzecim, najszybciej pojechała Julia Scheib, która zdołała awansować z 25. pozycji na 9. Drugi czas uzyskała natomiast Goggia i to pozwoliło jej ukończyć gigant w Kronplatz na piątym miejscu.

27. A.J. Hurt (USA) – 2:05.01

Nie ukończyły: Elisa Moerzinger (Austria), Magdalena Łuczak (Polska) i Mina Fuerst Holtmann (Norwegia).

Klasyfikacja PŚ w slalomie gigancie

Dzięki wtorkowej wygranej Gut-Behrami umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji PŚ w slalomie gigancie. Jej przewaga nad drugą Federicą Brignone (Szwecja) wzrosła do 85 punktów. Trzecia jest Hector, która do Szwajcarki traci 133 punkty.

Maryna Gąsienica-Daniel spadła o dwie pozycje, aktualnie zajmuje 23. lokatę. Magda Łuczak z kolei zaliczyła spadek aż o 4 „oczka” i sklasyfikowana jest na miejscu 31.

19. Katharina Liensberger (Austria) – 95
20. Mina Fuerst Holtmann (Norwegia) – 89