CHRISTIAN VITAL Legia Warszawa fot. Rafał Bondaruk polski-sport.com

Polski Cukier Start Lublin przegrywa z Legią Warszawą 83:112 w pierwszym spotkaniu Pucharu Polski Koszykarzy 2024 w Sosnowcu. Zwycięzca spotka się z wygranym z meczu Trefl Sopot/King Szczecin. W spotkaniu z bardzo dobrej strony pokazali się Christian Vital – 26 punktów, osiem zbiórek, sześć asyst oraz Aric Holman – 21 punktów, dziewięć zbiórek, dwie asysty.

Pierwsze dwa punkty w spotkaniu, zdobył Vital z Legii. Odpowiedział mu Barrett Benson, również za dwa. Już za chwilę, drużyna z Warszawy podwyższyła wynik na 7:2. Lublin za to zaliczył serię dziesięciu punktów z rzędu. Trafiali m.in. Filip Put i Jabril Druham, a ich drużyna prowadziła 12:7. Gonili ich m.in. Aric Holman i Michał Kolenda, co skutkowało wyjściem na prowadzenie 18:14. Swoje punkty zdobył również Raymond Cowels III i tym samym utrzymał przewagę zespołu ze stolicy, na poziomie pięciu oczek. Po stronie Startu celne kosze trafiali Benson i Bartłomiej Pelczar, ale nie pozwoliło to na utrzymanie prowadzenia przed końcem kwarty.

Drugą kwartę zainaugurował Tomislav Gabrić, trafiając za trzy punkty. Podopieczni trenera Popiołka, zaliczyli za to serię dziewięciu punktów pod rząd. Prowadzili tym samym siedmioma punktami, a zdobyli je m.in. Vital i Holman. Polski Cukier także nie próżnował i zanotował 13 punktów, bez żadnego straconego. Prowadzili już 45:39, a swoje akcje kończyli m.in. Liam O’reilly i Trey Wade. Zastopować rywala próbowali Loren Jackson i Holman, ale przeciwnicy dołożyli w sumie siedem punktów, a przewaga wynosiła 11 oczek. Mimo to duet Holman-Vital razem z Cowelsem III, zaliczyli serię 12 punktów pod rząd, wracając tym samym na prowadzenie jednym punktem.

Po przerwie szybkie sześć punktów zdobyli zawodnicy Legii, podwyższając prowadzenie na osiem punktów. Pogoń za nimi rozpoczęli Benson i O’reilly, ale przewaga nadal wynosiła pięć punktów. Dodatkowo zespół za Warszawy, dorzucił osiem punktów zdobytych pod rząd. Trafiali m.in. Dariusz Wyka i Vital, a ich przewaga wynosiła 16 oczek. Swoje punkty zanotowali także Kolenda i Jackson, zwiększając stratę rywala do 21 punktów.

Ostatnią kwartę rozpoczęli zawodnicy Startu, zdobywając pięć punktów z rzędu. Jednak zawodnicy ze stolicy nie pozwolili, aby rywal się rozpędził. Kontrolowali sytuację na boisku, za sprawą celnych koszy m.in. Vitala i Cowelsa III. Gracze trenera Gronka, byli w stanie za to zmniejszyć stratę do 13 punktów, ale po tym sytuacja się pogorszyła. Przeciwnicy zaliczyli serię 17 punktów zdobytych pod rząd, a przewaga wynosiła już 30 oczek. Punkty na swoim koncie zanotowali m.in. Holman i Jackson. Stratę choć trochę próbowali zmniejszyć Put i Daniel Szymkiewicz, ale ich drużyna ostatecznie przegrała różnicą aż 29 punktów.

Polski Cukier Start Lublin – Legia Warszawa: 83:112 (29:20,26:26,10:30,18:26)

Polski Cukier Start Lublin: Benson 21, O’reilly 15, Wade 14, Gabrić 8, Szymkiewicz 8, Durham 7, Put 6, Pelczar 2, Szymański 2, Karolak 0

Legia Warszawa: Cowels III 27, Vital 26, Holman 21, Jackson 16, Kolenda 13, Wyka 6, Sobin 2, Wieluński 1, Kulka 0, Linowski 0