MICHAŁ SOKOŁOWSKI fot.Karol Makowski polski-sport.com

W pierwszym eliminacyjnym spotkaniu do przyszłorocznych Mistrzostw Europy nasi koszykarze przegrali z Litwą. W spotkaniu z naszymi sąsiadami zadebiutował Luke Petrasek. Najlepszym strzelcem naszego zespołu był  Michał Sokołowski.

Pierwsze punkty padły łupem naszego zespołu. Po trafieniach Michała Sokołowskiego i Mateusza Ponitki prowadziliśmy 5:0. Później nasi rywale próbowali gonić, ale po kolejnym trafieniu zza łuku Sokołowskiego prowadziliśmy nawet 13:5. Mimo to Litwa nie pozwalała naszym koszykarzom na rozwijanie skrzydeł. Cały czas nasi zawodnicy czuli oddech rywali na plecach, którzy jeszcze przed końcem premierowej kwarty zmniejszać straty do trzech oczek. W drugiej odsłonie spotkanie się wyrównało. Litwini powoli rozkręcali się. Po serii 6:0 gospodarzy wyszli na pierwsze prowadzenie (22:21)  w meczu. Nasza ekipa odpowiadała jednak punktami Sokołowskiego. Dawało to nam trzypunktowe prowadzenie. Później jednak gra toczyła się kosz za kosz. W ostatnich akcjach pierwszej połowy trójkami Osvaldasa Oliseviciusa i Kristupasa Zemaitisa nasi rywale wyszli na prowadzenie 35:30.

Po zmianie stron i to na początku trzeciej kwarty drużyna trenera Kazysa Maksvytisa uciekała nawet na 12 punktów po rzucie z dystansu Tomasa Dimsy. Aktywny i efektowny Aleksander Balcerowski w tym momencie to za mało na odrabianie strat. Polacy co prawda grali lepiej w ataku (skuteczny Michał Michalak), ale Margiris Normantas ustalił wynik po 30 minutach na 62:49. Ostatnia część meczu nie przyniosła ofensywnego zrywu Biało-Czerwonych. Gospodarze dość szeroko rotowali składem i cały czas utrzymywali przewagę, która była już od dawna nie do odrobienia.

Litwa – Polska 83:64 (16:19, 19:11, 27:19, 21:15)

Litwa: Olisevicius 20, Giedraitis 13, Dimsa 10, Sirvydis 8, Ulanovas 8, Lekavicius 5, Normantas 4, Tubelis 4, Zemaitis 4, Maldunas 4, Blazević 2, Geben 1

Polska: Sokołowski 26, Ponitka 13, Balcerowski 11, Michalak 10, Pluta 4, Garbacz 0, Nizioł 0, Petrasek 0, Dziewa 0, Schenk 0, Żołnierewicz 0, Zyskowski 0