Akademickie Mistrzostwa Świata w łyżwiarstwie szybkim ruszyły w czwartek, w norweskim Hamar. To stamtąd napłynęły rewelacyjne wiadomości o dwóch złotych medalach polskich panczenistów!

Jako pierwsza na dystansie 1000 metrów wystąpiła Natalia Jabrzyk. Polska reprezentantka z czasem 1:20,02 była najlepsza! Za podium wylądowała Iga Wojtasik, szósta była Martyna Baran, a ósma Magdalena Smędzik.

Później do rywalizacji na tym samym dystansie przystąpił Marek Kania. Tutaj również mogliśmy świętować złoty medal wywalczony z dużą przewagą nad rywalami. Pozostali biało-czerwoni nie spisali się aż tak wybitnie. Michał Kopacz uplasował się na szóstej lokacie, Antoni Pluta na dziewiątej, a Maksymilian Rzepka na jedenastej.

Dziś odbyły się także wyścigi na 3000 metrów kobiet i 5000 metrów mężczyzn. W przypadku tych pierwszych tryumfowała Japonka Hana Naake. Polki nie odegrały pierwszoplanowych ról. Najwyżej sklasyfikowana była Maja Płończyk – dziewiąte miejsce. Trzy pozycję niżej zakończyła zawody Liwia Kubin. Na 5000 metrów natomiast zwyciężył Norweg Kasper Tveter. Jedyny z polskich reprezentantów – Karol Karczewski ukończył zmagania na jedenastej lokacie.