Linda Weiszewski i Marika Zandecka

Linda Weiszewski i Marika Zandecka wywalczyły piętnaste miejsce w konkurencji kobiecych dwójek podczas odbywających się w Winterbergu (Niemcy) bobslejowych mistrzostw świata. Złote medale zdobył Niemki Lisa Buckwitz i Vanessa Mark.

Polskie bobsleistki już po pierwszym przejeździe zajmowały piętnastą lokatę. W drugim uzyskały szesnasty wynik, a w trzecim ponownie były piętnaste. Osiągnięte czasy dały im prawo uczestnictwa w ostatnim, finałowym ślizgu, do którego zakwalifikowało się 20 najlepszych osad spośród 24 startujących. Zajęły w nim 17. miejsce.

Nasze reprezentantki pobiły dotychczasowy najlepszy wynik Polek w bobslejowych mistrzostwach świata, którym było miejsce szesnaste, zdobyte dwukrotnie – w 2020 roku w Altenbergu przez Sylwię Smolarek i Aleksandrę Byczkowską oraz w 2023 roku w Sankt Moritz przez Lindę i Marikę. Ponadto za plecami polskich zawodniczek znalazło się kilka uznanych już pilotek. Siedemnasta była Melissa Lotholz z Kanady – dwukrotna wicemistrzyni świata i siedmiokrotna triumfatorka zawodów PŚ. 22. miejsce zajęła Goergeta Popescu z Rumunii, a 16. była Viktoria Cernanska ze Słowacji. Te zawodniczki to odpowiednio mistrzyni i wicemistrzyni Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich z 2020 roku.

Zgodnie z przewidywaniami na Veltins Arena w Winterbergu dominowały Niemki, które między sobą toczyły walkę o medale. Ostatecznie zajęły całe podium. Mistrzyniami świata po raz pierwszy w karierze zostały Lisa Buckwitz i Vanessa Mark. Srebrne medale wywalczyły Laura Nolte i Deborah Levi. Na najniższym stopniu podium stanęły natomiast broniące tytułu sprzed roku Kim Kalicki i Leonie Fiebig. O dominacji niemieckich bobsleistek niech świadczy fakt, iż sklasyfikowane na czwartej pozycji Kaysha Love i Azaria Hill straciły do podium blisko sekundę. Linda Weiszewski i Marika Zandecka ukończyły mistrzostwa ze stratą 3,65 sekundy do złotych medalistek.

Do zakończenia mistrzostw w Winterbergu pozostały jeszcze dwa ostatnie ślizgi w konkurencji czwórek męskich. Tutaj również trzy czołowe lokaty zajmuję osady niemieckie. Polacy w składzie Aleksy Boroń, Bartosz Sienkiewicz, Seweryn Sosna i Dominik Boiński po dwóch przejazdach zajmują 22. miejsce.