We wtorek 16 kwietnia Związek Piłki ręcznej w Polsce podał informację, która rozradowała niejednego miłośnika sportu, bowiem wspomniana federacja w oficjalnym komunikacie przekazała, że w oficjalnym komunikacie, że po głosowaniu członków rady wyłonieni zostali gospodarze mistrzostw świata kobiet w piłce ręcznej kobiet. Jak się okazało, projekt organizacji tej imprezy złożyły tylko dwie nacje — Polska i Czechy, a w obliczu takiej sytuacji przewodniczący IHF-u potwierdził, że to właśnie Polacy i ich południowi sąsiedzi będą wspólnie organizować to przedsięwzięcie.

Początki starań o organizację tych mistrzostw sięga marca tego roku. To właśnie wtedy Polska i Czechy złożyły swoje kandydatury w sprawie organizacji mistrzostw świata 2031. We wtorek delegacja Związku Piłki Ręcznej w Polsce i czeskiej federacji przedstawiła swoją kandydaturę członkom Rady podczas posiedzenia w podparyskim Creteil. Następnie doszło do głosowania nad złożonymi kandydaturami. Na oficjalnych mediach Związku Piłki Ręcznej w Polsce punktualnie o godz. 14:00 16 kwietnia przekazano, że starania Polaków zostaną nagrodzone i to właśnie nasz kraj razem z Czechami zorganizuje Mistrzostwa Świata w popularnym szczypiorniaku. Decyzja o przyznaniu naszemu krajowi praw do organizacji tego turnieju sprawia, że pewny jest fakt, iż Polska będzie organizatorem dwóch międzynarodowych imprez w piłkę ręczną na przestrzeni lat 2026 – 2031, bowiem wcześniej na terenie Rzeczpospolitej będą rozgrywane również mistrzostwa Europy 2026 w tę samą dyscyplinę, o których więcej pisaliśmy tutaj.

Sam prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce nie ukrywał, jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem organizatora, że on i jego współpracownicy aspirują do organizacji światowej imprezy nad Wisłą.

“Jestem bardzo szczęśliwy z decyzji Rady Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej i możliwości zorganizowania w Polsce i w Czechach Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Kobiet w 2031 roku” – komentuje Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce Henryk Szczepański. I dodaje – “Chcemy dać szansę naszym kibicom, aby mogli uczestniczyć w jak największej liczbie wielkich imprez w świecie piłki ręcznej, aby stale popularyzować naszą dyscyplinę w kraju i na świecie. Już w przyszłym roku zorganizujemy Mistrzostwa Świata Mężczyzn do lat 21, potem będziemy mieli szansę gościć Mistrzostwa Europy Kobiet w 2026 roku razem z Czechami, Rumunią, Słowacją i Turcją. Cieszymy się, że w każdym przypadku decydujące mecze o medale odbędą się w Polsce, co zapewni naszym kibicom możliwość doświadczenia wielkich sportowych emocji. To jednak nie koniec naszych starań, bo w najbliższym czasie będziemy ubiegać się o organizację kolejnych imprez, jak Mistrzostwa Europy Kobiet i Mężczyzn w latach 2030-2032. Chcemy, aby piłka ręczna na najwyższym poziomie regularnie pojawiała się w naszym kraju”.

Polska będzie w 2031 r. gościć czwarty wielki turniej piłki ręcznej w historii. W przeszłości w naszym kraju odbyły się już mistrzostwa Europy mężczyzn w 2016 r. oraz mistrzostwa świata mężczyzn w 2023 r., których współgospodarzem była Szwecja.

W 2026 r. Polska będzie wraz z Czechami, Rumunią, Słowacją i Turcją współgospodarzem ME kobiet. W czerwcu 2025 r. zorganizuje także MŚ mężczyzn do lat 21.

Mistrzostwa zostaną rozegrane w trzech miastach – Katowicach (w dwóch arenach – Spodku i hali GKS Katowice), Sosnowcu (Sosnowiec Arena) i Brnie (Arena Brno). Runda finałowa turnieju – półfinały oraz mecze o medale – odbędzie się w Spodku.

Areny MŚ 2031 kobiet:
– Spodek (Katowice) – runda wstępna, główna i finałowa (półfinały, mecz o brąz, finał)
– hala GKS Katowice (Katowice) – runda wstępna i główna
– Sosnowiec Arena (Sosnowiec) – runda wstępna i główna
– Arena Brno (Brno) – runda wstępna i główna oraz Puchar Prezydenta

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!