Pierwszy dzień Mistrzostw Europy w Dusznikach-Zdroju stał pod znakiem biegów indywidualnych. Bieg kobiet na 15 kilometrów przyniósł złoty medal reprezentacji Polski, bowiem zwyciężyła w nim Monika Hojnisz-Staręga.

Polka popełniła tylko jeden błąd na strzelnicy, a miało to miejsce podczas pierwszego strzelania z postawy stojąc. Wyprzedziła ona jednak drugą zawodniczkę o zaledwie 2,9 sekundy. Srebrny medal wywalczyła Ukrainka Anastasija Merkuszyna, która oddała 20 strzałów bezbłędnie. Trzecie miejsce i brąz przypadł Łarisie Kuklinie, reprezentantce Rosji. Pudłowała ona raz, podobnie jak Polka i straciła ostatecznie 15,5 sekundy.

W biegu startowały jeszcze dwie nasze zawodniczki. Magdalena Gwizdoń zajęła 43. miejsce ze stratą blisko pięciu i pół minuty i trzema pudłami, a Natalia Tomaszewska została sklasyfikowana na 74. pozycji, tracąc prawie siedem i pół minuty oraz czterokrotnie nie trafiając na strzelnicy.

Jest to drugi tytuł Mistrzyni Europy dla Hojnisz-Staręgi w karierze. Pierwszy uzyskała osiem lat temu podczas biegu pościgowego w bułgarskim Bansku.

W popołudniowym biegu indywidualnym mężczyzn na 20 kilometrów najlepszy okazał się Andrejs Rastorgujevs. Łotewski biathlonista zaliczył jedno pudło na strzelnicy, ale nie przeszkodziło mu to w wygraniu o blisko półtorej minuty. Na drugim miejscu uplasował się Norweg Erlend Bjøntegaard z dwoma nietrafionymi strzałami. Brązowy medal zdobył kolejny z Norwegów, a był to Endre Strømsheim, który zaliczył na strzelnicy podobny wynik jak jego reprezentacyjny kolega.

Najlepiej z Polaków wypadł Grzegorz Guzik, kończąc bieg na 40. pozycji, pudłując trzykrotnie i tracąc finalnie blisko pięć i pół minuty do zwycięzcy. Na 62. miejscu został sklasyfikowany Andrzej Nędza-Kubiniec (4 pudła), 79. był Marcin Szwajnos (4 pudła), 84. Przemysław Pancerz (3 pudła), 105. miejsce zajął Wojciech Skorusa (5 pudeł), a na 109. pozycji zmagania zakończył Tomasz Jakieła (7 pudeł).

Kolejne biegi w ramach Mistrzostw Europy w piątek. Rozegrane zostaną wtedy sprinty.