Fot: Klaudia Golasz/KobiecyFutbol.pl

Hala na Morasku była areną zmagań turnieju kwalifikacyjnego do mistrzostw Europy. W turnieju zmierzyć się miały reprezentacje Ukrainy (organizator), Polski, Chorwacji oraz Holandii. Pierwotnie turniej miał odbyć się w Ukrainie, ale przez bandycki atak Rosji na ten kraj i trwającą od wielu miesięcy wojnę UEFA była zmuszona przenieść turniej do innego kraju.

Jako pierwsze do rywalizacji przystąpiły Polki i Chorwatki. Podopieczne Wojciecha Weissa zanotowały “wejście smoka” w mecz. W 40. sekundzie Anna Chóras długim podaniem uruchamia Klaudię Kubaszek, a ta druga uprzedza interweniującą rozpaczliwie Nikolinę Severinski i kieruje piłkę do bramki. W ósmej minucie spotkania na indywidualny rajd zdecydowała się Chóras, minęła dwie rywalki, lecz Severinski sparowała jej strzał na rzut rożny. W 12. minucie Polki mogły podwyższyć prowadzenie, lecz Anna Kowalczyk nie wykorzystała przedłużonego rzutu karnego a jej strzał bez problemów zatrzymała Andrea Telisman. W 16. minucie świetną okazję na zmianę rezultatu zmarnowała Paula Fronczak, której strzał zatrzymała Servinski. Na minutę i 38 sekund przed końcem błąd popełnia Katarzyna Moskała, która traci piłkę przed polem karnym Dominiki Dewickiej. Jednak strzał Tomislavy Matijević w fenomenalnym stylu broni bramkarka naszej kadry.

Druga połowa rozpoczęła się od naporu Polek. Już na samym początku świetną okazję miała Katarzyna Moskała, ale w ekwilibrystyczny sposób została zatrzymana przez Servinski. W 26. minucie próbkę swojego wielkiego talentu pokazała Justyna Maziarz, która “z fałsza” uderzył zza pola karnego, lecz piłka wylądowała na poprzeczce chorwackiej bramki. Pół godziny czasu gry czekaliśmy na kolejnego gola. Rzut rożny wykonuje Magdalena Knysak, a najwięcej zimnej krwi zachowuje w polu karnym Chorwatek Moskała i podwyższa rezultat na 2:0. W 26. minucie Chorwatki miały najdogodniejszą okazję do zdobycia bramki kontaktowej. Sam na sam z Dewicką wyszła Buga Slavica lecz przeniosła piłkę nad poprzeczką.

Więcej bramek nie padło i Orlice Weissa świetnie otworzyły turniej kwalifikacyjny.

El. Mistrzostw Europy
Chorwacja – Polska 0:2 (0:1)
Kubaszek 1`, Moskała 31`

Ż.K: Chóras

Chorwacja: Severinski – Slavica, Oresic, Matijevic, Stipancevic oraz Telisman, Bucic, Mijoc, Rogar, Trstenjak, Zagar, Vranic, Krog, Galser

Polska: Dewicka – Fronczak, Chóras, Kubaszek, Sutkowska oraz Myjak, Nosalik, Knysak, Maziarz, Ejzel, Kowalczyk, Basta, Moskała, Tracz

Sędziowie: 1) Cristiano Jose Cardoso Santos (POR), 2) Ugur Cakmak (TUR), Juan Boelen (BEL)

Sędzia czasowy: Damian Grabowski (POL)

Źródło: KobiecyFutbol.pl