Piotr Schab
Foto: Facebook Piotra Schaba

Piotr Schab reprezentujący Polskę we wspinaczce sportowej został zdyskwalifikowany za obecność w jego organizmie niedozwolonej substancji! 

W maju 2022 r. podczas Mistrzostw Polski w boulderingu doszło do kontroli antydopingowej u Polaka. Niestety szybko się okazało, że w próbce A Schaba znajduje się niedozwolona substancja o nazwie – ligandrol. Od tego momentu alpinista nie mógł uczestniczyć w zawodach sportowych przez zawieszenie.

Reprezentant Polski tłumaczył, że nigdy świadomie nie zażyłby środka dopingowego, ale to nie wystarczyło, bo próbka B również wykazała w jego organizmie ligandrol. To oznacza, że Polak jest winny i będzie musiał podlegać karze czterech lat dyskwalifikacji. Dyskwalifikacja liczona jest od 15. czerwca 2022 r. To nie zmienia faktu, że Polakowi nadal pozostały jeszcze ponad trzy lata do osiągnięcia możliwości powrotu do sportu.

Polski Związek Alpinizmu za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej wydał już komunikat w sprawie Schaba, który brzmi następująco:

”W trakcie kontroli antydopingowej przeprowadzonej u Piotra Schaba w trakcie Mistrzostw Polski w Boulderingu w Lublinie 21 maja 2022 r. wykazano, że w jego organizmie znajdowała się substancja zabroniona w postaci LGD-4033 (ligandrol), zaliczana do substancji nieokreślonych „S.1.2 – inne środki anaboliczne” z Listy Substancji i Metod Zabronionych WADA z 2022 roku. Analiza próbki B to potwierdziła. W wyniku przeprowadzonego postępowania Panel Dyscyplinarny I instancji Polskiej Agencji Antydopingowej postanowieniem z dn. 24 stycznia 2023 r. uznał Piotra Schaba za winnego naruszenia przepisów antydopingowych i nałożył na niego karę 4 lat dyskwalifikacji. Okres dyskwalifikacji liczony jest od 15 czerwca 2022 r. Jednocześnie unieważniono wyniki indywidualne uzyskane przez zawodnika we wspomnianych zawodach wraz z przepadkiem medali i nagród”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!