Znakomite nastroje mogą mieć polscy kajakarze. W zakończonych Mistrzostwach Świata w maratonie kajakowym zdobyli łącznie sześć medali.

Rywalizacja miała miejsce w duńskim Vejen Kolding. Już pierwszy dzień na wodzie przyniósł dwa medale dla Polski. Złoto wywalczył w C1 na 3,4 km Mateusz Zuchora, a brąz dołożył Mateusz Borgieł. Niewiele od medalu dzieliło w tej samej konkurencji  Paulinę Grzelkiewicz. Polska kajakarka ostatecznie zakończyła zmagania na piątej lokacie. Bliscy krążka byli też juniorzy (Krystian Kubica i Alex Wilga) w C1 na 14,4 km. Panowie odpowiednio plasowali się na czwartym i piątym miejscu. Powetowali sobie to na kolejny dzień wicemistrzostwem świata w C2 na 14,4 km. Wicemistrzem wśród młodzieżowców został brat Alexa – Eryk Wilga w C1 na 17,7 km. Polak długo nawet prowadził, ale ostatecznie nie utrzymał tego do samego końca wyścigu.

Z brązowego medalu Mistrzostw Świata mieli okazję radować się również Paulina Grzelkiewicz w C1 na 14,4 km oraz dwójka Mateusz Borgieł & Mateusz Zuchora w C2 na 21 km. Nasz duet długo prowadził, ale po karze trzydziestu sekund wylądował końcowo na najniższym stopniu podium.

Polacy z Mistrzostw Świata w maratonie kajakowym wyjeżdżają z sześcioma medalami: trzema srebrnymi i trzema brązowymi.