Arka Gdynia - GTK Gliwice

W spotkaniu 1. kolejki Orlen Basket Ligi Suzuki Arka Gdynia zwyciężyła na wyjeździe Tauron GTK Gliwice 84:73. W zespole znad morza najlepiej punktował Andrzej Pluta – zdobywca 22 punktów i Grzegorz Kamiński 21.

Mecz rozpoczął celną trójką zawodnik Arki Gdynia Grzegorz Kamiński, co powtórzył w ósmej minucie spotkania. Dołożył jeszcze dwa punkty, wyprowadzając swój zespół na dziesięciopunktowe prowadzenie. Pierwszy odpowiedział Martins Laksa rzutem za trzy i rozpoczął pogoń za przeciwnikiem. Jednak celne trafienia Przemysława Żołnierewicza, Andrzeja Pluty i ponownie Kamińskiego doprowadziły do wyniku 18:8 dla Gdynian. Gliwicki zespół nie poddał się i zdobył 12 punktów z rzędu obejmując prowadzenie.
Kwarta zakończyła się wynikiem 22:20 dla zespołu ze Śląska.

Drugą kwartę rozpoczął Andrzej Pluta zdobywając punkt z rzutu wolnego, a trafieniem za trzy punkty popisał się kolejny raz Laksa. Cztery kolejne punkty dla GTK zdobył Terry Henderson Jr., a dwa kolejne dorzucił Kadre Gray. Efektywną trójką zaskoczył Maksymilan Wilczek i pozwolił zbliżyć się pomorskiemu zespołowi na jeden punkt do rywala. Laksa trafił kolejne dwie trójki.Druga kwarta skończyła się rezultatem 41:35.

Po przerwie zawodnicy trenera Turkiewicza rozpoczęli sukcesywny odjazd punktowy rywalowi. Za sprawą Koby’ego Mcewena, Łukasza Frąckiewicza i Laksie zdobyli pod rząd jedenaście punktów. Ich passę przerwał dopiero celny rzut za trzy punkty Żółnierewicza. Drużyna pod wodzą Bychawskiego próbowała zmniejszyć przewagę, lecz sytuacja nie była taka prosta ze względu na celne rzuty przeciwnika. Arka nie poddała się i w ostatnich dwóch minutach do końca kwarty odrobiła dziewięć punktów. Pozwoliło to na zmniejszenie straty do jednego punkti i zakończenie kwarty wynikiem 59:58 dla Gliwic.

Ostatnia część spotkania zapowiadała się emocjonująco. Na samym początku gospodarze zdobyli cztery punkty, ale już za chwilę Pluta i Adrian Bogucki trafili w sumie za trzy punkty. W szóstej minucie trafiona trójka Kacpra Gordona wyprowadziła jego drużynę na prowadzenie 67:65. W tym momencie sytuacja Arki była już pod kontrolą i goście nie pozwolili na odebranie im zwycięstwa przez przeciwnika. Spotkanie zakończyło się rezultatem 73:84.

Tauron GTK Gliwice – Szuzuki Arka Gdynia 73:84 (22:20, 19:15, 18:23,14:26)

Tauron GTK Gliwice: Laksa 23, Mcewen 17, Gray 11, Śnieg 6, Frąckiewicz 5, Busz 5, Henderson Jr. 4, Price 2, Bender 0, Palmowski 0,

Suzuki Arka Gdynia: Pluta 22, Kamiński 21, Bogucki 12, Żołnierewicz 11, Hrycaniuk 6, Szumert 5, Wilczek 4, Gordon 3, Marchewka 0