W przedostatnim spotkaniu ćwierćfinałowym faworyzowany klub BKS BOSTIK ZGO Bielsko-Biała podjął niżej notowane siatkarki UNI Opole. Można było się spodziewać, że to bielszczanki w pierwszym meczu 1/4 finału TAURON Ligi udowodnią, że zasługują na awans do półfinału. Faktycznie wygrały, ale styl tej wygranej pozostawił dużo do życzenia.

Chyba mało kto spodziewał się, że pierwsze akcje będą tak bardzo wyrównane. Właśnie tak było. Oba zespoły wzajemnie się badały, ale żaden z nich nie potrafił wypracować konkretnej przewagi. Dopiero, w momencie gdy Adamek, a później też i Pamuła pomyliły się bielszczanki zyskały dwa oczka zaliczki (12:10). Na tym nie było koniec, bo niemoc w ataku opolanek trwała w najlepsze. Piłki skończyć nie potrafiły Połeć, Olaya czy Zaroślińska-Król (15:10), a przy wystawie dodatkowo pomyliła się Janicka (16:10). Passa bielszczanek trwała w najlepsze z drobną przerwą. Laak skutecznie zaatakowała, a Majkowska zablokowała Olaye. Przyjezdne chciały się poratować dwoma asami Bińczyckiej, ale przyszły one zdecydowanie zbyt późno. W tym secie bowiem nie było już czego zbierać. W końcówce znów sporo błędów posypało się po stronie opolanek, które przegrały 19:25.

W drugim secie od pierwszych piłek bielszczanki pokazały dominacje. Opolanki szukały jakiegoś punktu zaczepienia, ale słabo im to wychodziło. Po błędzie Pamuły i ataku Borowczak BKS BOSTIK ZGO prowadził 6:2. Trzymać pod grą przyjezdne próbowała Zaroślińska-Król. Skutek tego był dość mizerny, a zaliczka bielszczanek rosła w oczach. Przyczyniła się do tego głównie Pacak oraz Laak (16:9). Po asie tej drugiej z wymienionych sytuacja stała się już naprawdę bardzo klarowna, i wszystko zmierzało ku zwycięstwu BKS BOSTIK ZGO. Pod koniec seta asem serwisowym zaskoczyła Nowicka (21:13). Blok Pacak na Zaroślińskiej-Król zdecydowanie przybliżył gospodynie do wygranej, a atak Laak spuentował tą odsłonę.

Pierwsze akcje trzeciej partii zwiastowały kłopoty dla bielszczanek (7:4). Te jednak szybko na to zareagowały i znacząco zbliżyły się do siatkarek UNI Opole (7:7). Od tego stanu gra znów opierała się w głównej mierze na zdobywaniu oczek naprzemiennie (9:9). Bielszczanki wyszły na skromną zaliczkę po asie Borowczak, a potem szczelnie przełożonym rękom Laak (13:11). Opolanki szybko podłączyły się do gry dzięki bezpośredniemu punktowi z serwisu Olayi. W połowie seta to Bidias zanotowała asa, a Laak wymieniła się z Połeć skutecznymi blokami. Nadal zatem ciężko było przewidzieć kto zwycięży w trzecim secie. W końcówce siatkarki UNI Opole wyprowadziły dwa ciosy. Najpierw zaatakowała Olaya, a potem asem popisała się Połeć (20:18). Bielszczanki do samego końca nie zamierzały odpuszczać chcąc wygrać w trzech setach. Gospodynie po błędzie Pamuły miały swoją szansę, ale jej nie wykorzystały. Później pomyliły się Bidias i Laak oddając partię UNI Opole.

W kolejnej partii również to opolanki wiodły prym. Bielszczanki wydawały się mocno zaskoczone tym, że muszą grać czwartego seta. Ich myśli były jeszcze skierowane na partię wcześniej. Gospodynie myliły się przy prostych piłkach, często też dawały złapać na blok chociażby Olayi czy Sieradzkiej (16:12). To powodowało, że ciągle były dwa, trzy punkty z tyłu. Kiedy wydawało się, że bielszczanki są już blisko opolanek to do pieca swoim błędem dołożyła Szczepańska-Pogoda (18:14). Gra gospodyń w końcówce kompletnie się posypała. BKS BOSTIK ZGO nie wychodziło praktycznie nic, i tak już zostało w tym secie.

W tie-breaku byliśmy świadkami niespodzianki. Opolanki prowadziły kilkoma punktami i zmierzały po zwycięstwo na wyjeździe. W porę jednak bielszczanki zabrały się do pracy, i dzięki Borowczak oraz Majkowskiej odrobiły całość strat (7:7). Następnie skupiły się na wyjściu na prowadzenie. Kolejny raz dużą pracę włożyła w to Majkowska, ale też i Laak (10:7). Bielszczanki zwyciężyły 15:.. i w całym meczu 3:2. Sytuacja przed rewanżem dla obu zespołów jest nadal otwarta.

BKS BOSTIK ZGO Bielsko-Biała – UNI Opole 3:2 (25:19, 25:17, 24:26, 18:25, 15:12)

MVP: Kertu Laak

BKS BOSTIK ZGO Bielsko-Biała: Nowicka, Pacak, Borowczak, Damaske, Laak, Majkowska, Mazur, Abramajtys, Bidias, Stachowicz, Szczepańska-Pogoda.

UNI Opole: Olaya, Zaroślińska-Król, Połeć, Orzyłowska, Pamuła, Bińczycka, Adamek, McCall, Janicka, Lijewska, Sieradzka.