fot. instagram.com/pzn_oddeskidodeski/

Polski Związek Narciarski ogłosił nazwiska trenerów, którzy znajdą się w sztabie szkoleniowym kadr narodowych w skokach narciarskich. Trenerem głównym pozostanie Austriak – Thomas Thurnbichler. 

W poprzednim sezonie polscy skoczkowie nie prezentowali się z najlepszej strony. Na podium zdołał wskoczyć jedynie Aleksander Zniszczoł, który dwukrotnie zajmował 3. miejsce. Na stanowisku trenera kadry A pozostanie jednak Thomas Thurnbichler, który z polskimi skoczkami współpracuje od sezonu 2022/2023.

Nowy asystent Thurnbichlera 

Nowym asystentem trenera Thurnbichlera zostanie Maciej Maciusiak, który w przeszłości prowadził kadrę B polskich skoczków narciarskich. W ostatnim czasie był on ekspertem w telewizji Eurosport, a także koordynatorem Orlen Cup.

Kadra Juniorów

Nowym trenerem kadry B zostanie natomiast dotychczasowy asystent Thomasa Thurnbichlera – Wojciech Topór. W poprzednim sezonie funkcję trenera kadry B pełnił David Jiroutek. Czeski szkoleniowiec trafił do Polski z polecenia Thomasa Thurnbichlera. Osiągał on bowiem dobre wyniki w roli szkoleniowca reprezentacji Włoch, która w sezonie 2022/2023 zajęła w Pucharze Narodów 9. miejsce z dorobkiem 415 pkt.  Poprzednio tak dobry rezultat udało się Włochom osiągnąć w sezonie 2012/2013, kiedy to zajęli 10. miejsce gromadząc 378 pkt.

Przygoda Czecha okazała się w Polsce nieudana. Metody tego szkoleniowca kwestionowali skoczkowie, o czym głośno było na Pucharze Świata w Wiśle, kiedy to mówił o tym Jakub Wolny. W klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego został on sklasyfikowany na odległym – 21. miejscu. W konkursach Pucharu Kontynentalnego wygrywali natomiast Maciej Kot (skoczek bazowy) i Paweł Wąsek, który większość część sezonu spędził w kadrze A.

Asystentem Topora w kadrze B będzie Krzysztof Biegun, który w poprzednim roku pełnił funkcję trenera bazowego.

Bez zmian w Kadrze Juniorów

Kadrę Juniorów w sezonie 2024/2025 prowadzić będzie Daniel Kwiatkowski. Pod jego wodzą polscy skoczkowie zdobyli 10 lutego brązowy medal z Mistrzostw Świata Juniorów, które w tym roku rozgrywano w Planicy. – Dotychczas byłem trenerem-koordynatorem kadry juniorów. Cieszę się, ponieważ jest mi dane kontynuować pracę na tym samym stanowisku. Rozpoczęliśmy w minionym sezonie nowy system szkolenia juniorów we wszystkich dyscyplinach. Ja mogę się wypowiedzieć odnośnie skoków. Mieliśmy powołanych do kadry juniorów wszystkich zawodników ze szkół sportowych oraz ich absolwentów w wieku juniorskim. Ten system dobrze funkcjonował w tym sezonie i postanowiliśmy razem z prezesem, że pozostajemy w tym samym systemie – przyznał Daniel Kwiatkowski.

Nowy trener Kamila Stocha? 

W środowisku skoków narciarskich mówi się, że indywidualnym trenerem Kamila Stocha zostanie Michał Doleżal, który zrezygnował z funkcji asystenta w reprezentacji Niemiec. W przeszłości był on głównym trenerem polskich skoczków narciarskich. Pod jego wodzą Kamil Stoch triumfował w Turnieju Czterech Skoczni.

SZTABY TRENERSKIE KADR NARODOWYCH POLSKI NA SEZON 2024/25

Kadra A
 • Thomas Thurnbichler – główny trener
 • Maciej Maciusiak – asystent trenera
 • Mathias Hafele – trener techniczny
 • Paweł Gurbisz – fizjoterapeuta
 • Arvid Endler – specjalista ds. szkolenia fazy lotu
Kadra B 
 • Wojciech Topór – główny trener
 • Krzysztof Biegun – asystent trenera
Kadra Juniorów 
 • Daniel Kwiatkowski – główny trener
 • Grzegorz Miętus – asystent trenera przy SMS Zakopane
 • Mariusz Chrapek – trener SMS Zakopane
 • Robert Mateja – asystent trenera przy SMS Szczyrk
 • Sławomir Hankus – trener SMS Szczyrk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!