Marian Jung ze Słowacji wygrał pierwszy bieg rozgrywanej w Żninie drugiej eliminacji mistrzostw świata motorowodnej Formuły 500. W mistrzostwach Europy Formuły 250 po dwóch wyścigach prowadzi Peter Bodor (Węgry).

Nie był to udany dzień dla polskich motorowodniaków walczących o medale mistrzostw Europy i punkty mistrzostw świata. Największe powody do zadowolenia może mieć Marcin Zieliński, mistrz Europy Formuły 500 z 2019 roku. Przez większość wyścigu jechał na piątej pozycji, ale dramatyczna wywrotka prowadzącego w tym momencie Włocha Giuseppe Rossi dała ma awans na czwarte miejsce. Rossi to jedyny pechowiec sobotniej części zawodów, a do wypadku doszło nie tylko z jego winy. Broniąc pierwszego miejsca przed Słowakiem Marianem Jungiem dublował Ferenca Csako z Węgier. Ten wykonał niedopuszczalny manewr na boi zwrotnej przed liderem wyścigu, wytworzyła się fala, na której pędząca blisko 190 km/h łódź Włocha została wybita w powietrze i w ułamku sekundy wykonała obrót kończąc go w wodzie. Rossiemu nic się nie stało, ale jako współwinny przerwania biegu nie został w nim sklasyfikowany. Csako dodatkowo ukarany został podwójną żółtą kartką za stworzenie niebezpiecznej sytuacji.

Giuseppe Rossi z wypadku wyszedł bez szwanku, ale łódź wymaga solidnej naprawy.

Wobec wypadku Włocha, który uzyskał najlepszy czas w kwalifikacjach, zwycięzcą został Marian Jung. Słowak wyprzedził mistrza świata Erko Aabramsa z Estonii, swego rodaka Roberta Hencza i Marcina Zielińskiego. Drugi z reprezentantów Polski Cezary Strumnik (Przygoda Chodzież) zajął w tym wyścigu ósme miejsce.

Słabo jak na razie radzi sobie lider MŚ po pierwszej eliminacji, Węgier Attila Havas. Nie błyszczał podczas treningów ani kwalifikacji. W wyścigu był dopiero siódmy.

W mistrzostwach Europy Formuły 250 w sobotę rozegrano dwa biegi. Na prowadzeniu jest Węgier Peter Bodor, który po słabym starcie w pierwszej gonitwie zdołał przebić się na trzecie miejsce. W drugim starcie natomiast stoczył pasjonującą walkę z kilkoma rywalami, a w samej końcówce z liderem Alessandro Cremoną (Włochy), którego ostatecznie wyprzedził pod koniec przedostatniego okrążenia. Właśnie Włoch plasuje się za Bodorem, a jego strata to zaledwie 25 punktów, przy maksymalnej liczbie 400 do zdobycia w jednym wyścigu.

Boks Słowaka Roberta Hencza – mistrza świata Formuły 500 z 2013 i 2020 roku.

Pierwszego wyścigu nie zaliczono obu polskim zawodnikom. Henryk Synoracki (PKMor LOK Poznań) nie wystartował, a Sebastian Kęciński (KSMiM Trzcianka) nie dopłynął do mety. W drugim Synoracki był piąty, a Kęciński ponownie miał awarię sprzętu.

Do zakończenia rywalizacji w Fomule 500 i Formule 250 pozostały po dwa wyścigi. Do końcowej klasyfikacji F-500 liczone są wyniki wszystkich trzech biegów, ale w F-250 każdemu zawodnikowi zaliczone zostaną po trzy najlepsze starty z czterech rozegranych wyścigów.

Równolegle z mistrzostwami świata i Europy rozgrywane są eliminacje mistrzostw Polski w klasach O-125, OSY-400, Formule 4, ĢT-30, GT-15 i po raz pierwszy w klasie pontonów P-750.

Start klasy GT-30, w której rozgrywana jest eliminacja mistrzostw Polski.