Cezary Strumnik (fot. Michał Krzyżaniak)

Cezary Strumnik (Przygoda Chodzież) zdobył w Kupiszkach na Litwie tytuł motorowodnego mistrza Europy w klasie OSY-400. Wygrał trzy pierwsze wyścigi i ze startu w ostatnim mógł zrezygnować.

Mistrzostwa w klasie OSY-400 rozgrywane były równolegle z drugą eliminacją mistrzostw świata Formuły 2. Cezary Strumnik to najbardziej utytułowany zawodnik spośród trzynastu, jacy wystartowali w Kupiszkach. Jest aktualnym mistrzem świata. Obok niego polskich barw bronili Jakub Rochowiak (WKS Zegrze) i Michał Poźniak (KSMiM Trzcianka).

Podczas sobotniego treningu Strumnik uzyskał czwarty czas, ale kilka godzin później w trakcie kwalifikacji czasowych był już najszybszy, wyprzedzając drugiego zawodnika o ponad 0.4 sekundy. Do pierwszej gonitwy startował zatem z pole position. Ubiegłoroczny brązowy medalista Jakub Rochowiak z pola szóstego, a mistrz Polski Michał Poźniak – z dziewiątego.

Pierwszy wyścig wygrał Cezary Strumnik o blisko półtorej sekundy przed Estończykiem Rene Suukiem i Łotyszem Niklavsem Rimeicansem. Jako czwarty linię mety przeciął aktualny mistrz Europy, drugi z Łotyszów Janis Badaukis. Dominacja Polaka nie podlegała dyskusji. Z kłopotami i dopiero na dziewiątej pozycji dopłynął do mety Rochowiak, z kolei Poźniak był siódmy.

Drugi wyścig również padł łupem Polaka, ale wygrał go z mniejszą, bo liczącą 0.712 sekundy przewagą nad Suukiem. Trzeci tym razem był Litwin Gintaras Marcinkus. Z kolei Rochowiak wreszcie pokazał, na co go stać i startując z dziewiątej pozycji zdołał przebić się na piątą. Ósme miejsce zajął Michał Poźniak.

Trzeci wyścig zdecydował o tytule

Również w trzecim biegu Strumnik nie miał sobie równych. Zwyciężył wyraźnie, z przewagą ponad 2 sekund nad Suukiem i w zasadzie mógł zacząć świętować pierwszy w karierze triumf w mistrzostwach Europy. W trzech biegach zgromadził 1200 punktów, czyli maksymalną liczbę, ponieważ w zawodach rangi mistrzostw świata czy Europy każdemu zawodnikowi do klasyfikacji końcowej zaliczane są trzy najlepsze wyniki z czterech rozegranych biegów. Na trzecim miejscu w tym wyścigu ponownie finiszował Litwin Marcinkus. Pozostali dwaj Polacy nie zachwycili – Jakub Rochowiak był ósmy, a Michał Poźniak dziewiąty.

Z udziału w czwartym wyścigu zrezygnował zarówno Strumnik jak i Kuus. Obaj mieli zapewnione dwa czołowe miejsca, więc rywalizacja toczyła się o brąz. Tę gonitwę wygrał Marcinkus i ku radości miejscowych kibiców przypieczętował miejsce na podium.

Szóste miejsce zajął tym razem Jakub Rochowiak, a siódme Michał Poźniak. To nie są dobre wyniki, zważając na oczekiwania, jakie były przed imprezą. Niemniej trzeba pamiętać, że są to dwaj młodzi zawodnicy, którzy wciąż jeszcze zdobywają doświadczenie i owoce obecnych startów zbierać będą w kolejnych latach.