Fot. F1H20.com

Bartłomiej Marszałek wygrał wyścig o Grand Prix Indonezji, pierwszą eliminację motorowodnych mistrzostw świata Formuły 1. Drugi był Fin Sami Seliö, a trzeci Szwed Erik Stark.

Marszałek jest pierwszym Polakiem, który dołączył do stawki zawodników Formuły 1. Wcześniej dwukrotnie zajmował miejsce na podium, w tym był drugi podczas przedostatniej eliminacji MŚ w 2022 roku w Sharjah (Zjednoczone Emiraty Arabskie).

W pierwszych zawodach nowego sezonu, rozegranych na jeziorze Toba w Indonezji Bartłomiej Marszałek, dla którego był to 50. start w Formule 1, od początku wyścigowego weekendu spisywał się znakomicie. Na treningu uzyskał czwarty czas. Podczas kwalifikacji „wykręcił” najlepszy wynik pokonując o 0.034 aktualnego mistrza świata Shauna Torrente (USA) po tym, jak sędziowie po przejrzeniu zapisu video zdecydowali się anulować najlepsze okrążenia Amerykanina.

Wzdłuż brzegu największego na świecie jeziora wulkanicznego, znajdującego się na północnej Sumatrze, pierwszy wyścig nowego sezonu najlepszych motorowodniaków świata obserwował około stutysięczny tłum kibiców.

Marszałek startując z najlepszej pozycji od początku objął prowadzenie i utrzymywał je do 14. okrążenia. Wówczas wywrócił się Holender Ferdinand Zandbergen i doszło do neutralizacji wyścigu. Przy restarcie Torrente zaatakował naszego zawodnika i objął prowadzenie, którego nie oddał już do końca. Sędziowie po raz kolejny dopatrzyli się jednak przewinienia zawodnika ze Stanów Zjednoczonych. Uznali, że popełnił on błąd tzw. lotnego startu, więc zgodnie z regulaminem odjęli mistrzowi świata jedno okrążenie, co skutkowało spadkiem na dziewiątą pozycję i tym samym oznaczało triumf Marszałka.

Polski motorowodniak nie krył zachwytu po pierwszym, historycznym sukcesie. „To fantastyczne uczucie wygrać wyścig. Jestem bardzo zadowolony. Pogoda była idealna, a tak wielu uśmiechniętych kibiców wokół jeziora dodaje dodatkowej mocy. W swojej łodzi czułem się bardzo dobrze.”

Wyniki GP Indonezji – I eliminacji MŚ Formuły 1

1. Bartłomiej Marszałek (Polska)
2. Sami Selio (Finlandia) – strata 01.97
3. Erik Stark (Szwecja) – strata 03.26
4. Peter Morin (Francja) – strata 04.18
5. Thani Al Qemzi (Zjednoczone Emiraty Arabskie) – strata 05.87
6. Brent Dillard (USA) – strata 10.18
7. Filip Roms (Finlandia) – strata 12.09
8. Jonas Andersson (Szwecja) – strata 13.66
9. Shaun Torrente (USA) – strata 1 okrążenia
10. Ahmad Al Fahim (Zjednoczone Emiraty Arabskie) – strata 1 okrążenia
11. Alexandre Bourgeot (Francja) – strata 1 okrążenia
12. Alberto Comparato (Włochy) – strata 1 okrążenia
13. Cédric Deguisne (Francja) – strata 1 okrążenia
14. Kalle Viippo (Finlandia) – strata 1 okrążenia
15. Duarte Benavente (Portugalia) – strata 1 okrążenia
16. Ferdinand Zandbergen (Holandia) – strata 5 okrążeń
17. Ben Jelf (Wielka Brytania) – strata 8 okrążeń
18. Marit Stromoy (Norwegia) – strata 14 okrążeń
19. Brock Cohen (Australia) – strata 17 okrążeń
20. Alec Weckstrom (Finlandia) – nie wystartował

Dzięki tej wygranej Bartłomiej Marszałek został oczywiście liderem klasyfikacji generalnej MŚ.

Po ceremonii wręczenia nagród flaga Mistrzostw Świata Formuły 1 została oficjalnie przekazana przez Yasonny Laoly’ego, indonezyjskiego ministra prawa i praw człowieka na ręce He Xionga – burmistrza chińskiego miasta Zhengzhou, które będzie gospodarzem drugiej rundy Mistrzostw Świata motorowodnej Formuły 1, która odbędzie się tam 29 i 30 kwietnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!