żyła, skoki
fot.facebook.com/PolskiZwiazekNarciarski/

Ostatni konkurs Pucharu Świata w sezonie 2022/2023 padł łupem Słoweńca Zajca. Polacy plasowali się na miejscach w drugiej dziesiątce. Najlepszy z naszej czwórki był Piotr Żyła. Swój rekord życiowy w długości lotu pobił Aleksander Zniszczoł. 

Pierwsza seria konkursowa rozpoczęła się z jedenastej belki startowej. Wiatr był bardzo słaby i wiał głównie z kierunku bocznego, więc nie odgrywał zbyt dużej roli. W konkursie udział wzięło czterech biało-czerwonych: Aleksander Zniszczoł, Paweł Wąsek, Kamil Stoch oraz Piotr Żyła.

Jako pierwszy z Polaków zaprezentował się Aleksander Zniszczoł (226 m) wykorzystując sprzyjający wiatr pod narty. Zaraz po nim na belce zasiadł Paweł Wąsek (216 m). 24-latkowi do wyrównania życiówki zabrakło pół metra. Z osiemnastym numerem startowym wystąpił Kamil Stoch (216 m), a z dwudziestym szóstym Piotr Żyła (221,5 m). Polski skoczek miał bardzo duże problemy po wyjściu z progu, ale poradził sobie z nimi. Ostatecznie po pierwszej serii najwyżej znajdował się Zniszczoł – 14. miejsce. Cztery lokaty niżej plasowali się ex aeque Piotr Żyła i Kamil Stoch. Dwudziesty był Paweł Wąsek.

Ostatnia seria w tym sezonie nie zaczęła się najlepiej dla Pawła Wąska (198,5 m), który skoczył zdecydowanie gorzej niż było to w pierwszej części zawodów. Było już wiadomo, że Polak nie utrzyma dwudziestej piątej pozycji. Lepszy rezultat uzyskał natomiast i to w świetnym stylu (cztery dwudziestki) – Kamil Stoch (231,5 m). Jeszcze dalej pofrunął Piotr Żyła (241,5 m). Najwyżej sklasyfikowanym polskim skoczkiem po pierwszej serii był Aleksander Zniszczoł. W drugiej próbie poszybował na 235,5 m, co jest jego nowym rekordem życiowym! Niestety Polak dużo stracił notami za styl i spadł o cztery lokaty niżej w porównaniu do pierwszej części konkursu. Zawody wygrał Słoweniec Timi Zajc. Był lepszy o jedną dziesiątą od swojego reprezentacyjnego kolegi Anze Laniska.

Kryształowa kula za sezon 2022/2023 powędrowała w ręce Norwega Halvora Egnera Graneruda. Na czwartym miejscu sezon zakończył Dawid Kubacki. Mała kryształowa kula trafiła do Stefana Krafta. Austriak zwyciężył też cykl Planica Seven. W Pucharze Narodów najlepszą drużyną zostali Austriacy. Polacy skończyli sezon na czwartej lokacie.

Wyniki konkursu indywidualnego HS 240 Planica:

1. Timi Zajc

2. Anze Lanisek

3. Stefan Kraft


14. Piotr Żyła

15. Kamil Stoch

17. Aleksander Zniszczoł

28. Paweł Wąsek

Źródło: SBC Portal Sportowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your name here
Please enter your comment!