Polska tenisistka Iga Świątek (WTA. 1) rozgromiła w półfinale WTA 1000 w Madrycie Rosjankę Weronikę Kudiermietową (WTA. 13) 2:0 i awansowała do finału, gdzie zmierzy się z Białorusinką Aryną Sabalenką (WTA. 2).

Pierwszy set trwał zaledwie trzydzieści sześć minut. Świątek narzuciła takie tempo, że Rosjanka chyba nie do końca wiedziała gdzie się znajduje. Polska tenisistka wygrywała gem za gemem odbierając dwukrotnie serwis rywalce (w drugim i szóstym gemie). Do tego pewnie zwyciężała przy swoim serwisie. Kudiermietowej udało się ugrać tylko jednego honorowego czwartego gema korzystając z tego, że Świątek nie wykorzystała trzech breakpointów. Gdyby nie to to Rosjanka przegrałaby nie 6:1, a 6:0.

W drugiej partii raszynianka odrobinę zwolniła tempo. Własne gemy nie przychodziły już jej z taką łatwością. Wydawało się, że Kudiermietowa otrząsnęła się z pierwszego szoku i wreszcie zaczęła coś grać. Jej wymiany nie wyglądały najgorzej do trzeciego seta, w którym dała się przełamać Świątek. Po chwili Polka wygrała jeszcze gema przy własnym serwisie i objęła prowadzenie 3:1, a następnie przełamała po raz drugi Rosjankę. W piątym gemie Kudiermietowa otrzymała dużą szansę od polskiej tenisistki na przełamanie. Mimo tego nie potrafiła skończyć żadnego z czterech breakpointów i ostatecznie to Świątek zapisała gema na swoje konto. W ostatnim również to raszynianka była górą wykorzystując pierwszą piłkę setową przy podaniu Rosjanki. Raszynianka wygrała 6:1 i w całym półfinale 2:0