Henryk Synoracki (PKMor LOK Poznań) zajmuje trzecie miejsce w II eliminacji motorowodnych MŚ Formuły 125 podczas Hydro GP odbywającego się w Żninie.

Hydro GP to cykl czterech imprez, podczas których rozgrywane są eliminacje motorowodnych mistrzostw świata Formuły 125, Formuły 250 i Formuły 500.

Żnin, jako pierwsze polskie miasto dostąpił w tym roku zaszczytu organizacji tego wydarzenia. Pierwsze z cyklu odbyło się w Jedovnicach, kolejne zaplanowano w Boretto (Włochy) i Bad Saarow (Niemcy).

Henryk Synoracki wciąż niezawodny

Pierwszego dnia rywalizacji na Jeziorze Żnińskim Małym w każdej z klas rozegrano po jednym biegu z trzech przewidzianych. Najlepiej z Polaków poradził sobie Henryk Synoracki, który zajął trzecie miejsce w Formule 125. Poznański motorowodniak to zdobywca największej ilości medali ME i MŚ dla barw Polski w historii. Szybsi tym razem byli tylko reprezentanci Estonii – zwyciężył Marek Peeba przed mistrzem świata Joonasem Lemberem. Szósty dopłynął do mety Sebastian Kęciński (KSMiM Trzcianka), a siódmy Michał Kausa (Baszta Żnin).

Z ogromnymi nadziejami na sukces oczekiwano również startu w Formule 500 aktualnego wicemistrza świata Marcina Zielińskiego (H2O Szczecin). Polak wystartował znakomicie, wysunął się na czołową pozycję, ale radość z tego nie trwała długo. Jeszcze przed zakończeniem pierwszego okrążenia przydarzyła mu się awaria, która nie pozwoliła ukończyć wyścigu. Honoru Polski w tej gonitwie bronił zatem Cezary Strumnik (Przygoda Chodzież). Ostatecznie finiszował on na czwartej pozycji. Zwyciężył Giuseppe Rossi (Włochy) przed 14-krotnym mistrzem świata Attilą Havasem (Węgry) i Marianem Jungiem (Słowacja).

Podobny los jak Zielińskiego spotkał w tym biegu również prowadzącego przez większą część dystansu mistrza świata Erko Aabramsa (Estonia) oraz Roberta Hencza (Słowacja). Tym samym trzem zawodnikom, którzy zdominowali pierwszą eliminację w Jedovnicach, pozostaje nadzieja, że w niedzielę sprzęt ich nie zawiedzie. Może wówczas uda się odrobić choćby część dzisiejszych strat.

W Formule 250 Polacy nie startowali. Zwyciężył w tej klasie faworyt Massimiliano Cremona (Włochy), drugi był Wayne Turner (Wielka Brytania), a trzeci Nikola Todorov (Bułgaria).

Niedziela będzie decydująca

Pozostałe wyścigi eliminacji MŚ odbędą się w niedzielę. W cyklu Hydro GP do końcowej klasyfikacji zawodów liczone są wyniki ze wszystkich trzech gonitw.

Obok zawodów Hydro GP w Żninie rozgrywane są eliminacje motorowodnych mistrzostw Polski w klasach OSY-400 i GT-30. Po pierwszym biegu liderem w „osach” jest Jeremi Jóźwiak (Przygoda Chodzież). Dwa wyścigi w GT-30 wygrał natomiast Marcin Kociucki (MK 50 Śrem). Pozostałe wyścigi również zaplanowano na niedzielę.

Ceremonia zakończenia mistrzostw oraz wręczenie nagród najlepszym zawodnikom będzie miało miejsce o godz. 17:30.