Start klasy OSY-400 do wyścigu ME w Chodzieży.

Motorowodniak Przygody Chodzież Cezary Strumnik obronił tytuł mistrza Europy w klasie OSY-400. Brązowy medal zdobył Bartosz Rochowiak (KSiTW Pałuki Żnin).

Cezary Strumnik z trzecim złotem w karierze

Medal zdobyty w Chodzieży to trzecie złoto w karierze Strumnika, multimedalisty mistrzostw świata i Europy. Przed rokiem wygrał mistrzostwa Europy w klasie OSY-400 na Litwie, a dwa lata temu jako pierwszy Polak został mistrzem świata w tej kategorii.

Srebro chodzieskich mistrzostw po trzech biegach zapewnił sobie również Estończyk Rene Suuk, który trzykrotnie zajmował drugie miejsce. Obaj zawodnicy w tej sytuacji zrezygnowali ze startu w czwartym, ostatnim wyścigu. Był on bardzo ważny dla kilku pozostałych motorowodniaków, bowiem zadecydował o zdobyciu brązowego medalu.

Najszybszy w ostatniej gonitwie był Michał Poźniak (KSMiM Trzcianka), który wyprzedził Miroslava Bazinsky’ego (Słowacja) i Bartosza Rochowiaka (KSiTW Pałuki Żnin). Przed startem wszyscy trzej mieli ogromne szanse na stanięcie na podium. Wyniki osiągnięte w ostatnim wyścigu mistrzostw sprawiły, że pomiędzy trzecim a piątym zawodnikiem było zaledwie 37 punktów różnicy.

Ostatecznie najlepiej z tej trójki wypadł Rochowiak, który zdobył brąz po tym, jak w trzech biegach zajmował trzecie miejsce. Tuż za podium znalazł się Michał Poźniak ze stratą 28 punktów do żninianina, a piąty był Bazinsky – zdobył o 9 punktów mniej niż Poźniak.

Wpadka mistrza świata

Nie były to udane mistrzostwa dla aktualnego mistrza świata Jakuba Rochowiaka (KTiSW Pałuki Żnin). Po nieudanych startach w sobotę było nieco lepiej, ale nie na tyle, by móc walczyć o czołowe miejsca. W trzecim wyścigu został zdyskwalifikowany, a w czwartym zajął piąte miejsce. Zdobyte punkty dały mu odległe ósme miejsce w piętnastoosobowej stawce.

Piąte miejsce Kęcińskiego w Formule 250

Równolegle z mistrzostwami Europy w klasie OSY-400 odbywał się kontynentalny czempionat w Formule 250. Barw Polski bronił tutaj Sebastian Kęciński (KSMiM Trzcianka) i zrobił to w bardzo przyzwoity sposób. Tym bardziej, że od wielu lat ten zawodnik stawia na Formułę 125, w której był już nawet mistrzem świata. Swoją karierę pod koniec XX wieku zaczynał co prawda właśnie w „ćwiartkach”, ale to z klasy o silniku z o połowę mniejszą pojemnością co roku z imprez międzynarodowych przywozi medale.

W Chodzieży trzykrotnie przypływał na czwartej pozycji, co w końcowym rozrachunku dało mu miejsce piąte. Rywale bowiem wymieniali się miejscami i ostatecznie do czwartego Bułgara Emila Emilova Kęciński stracił 14 punktów. Niespodziewanie mistrzem Europy został inny Bułgar Nikola Todorov. Wygrał on trzy z czterech wyścigów i pozostawił w pokonanym polu murowanego faworyta Włocha Massimiliano Cremonę, który z powodu awarii w sobotę nie ukończył drugiego biegu. Do niedzieli usterkę udało się usunąć, ale sprzęt nie był już tak szybki jak na treningu czy podczas pierwszego sobotniego wyścigu. Brązowy medal przypadł Niemcowi Ingo Hepnerowi.

Bardzo dobrze w niedzielnej części mistrzostw startował Amerykanin Peter Nydahl. Oba wyścigi kończył na trzecich miejscach, ale ponieważ nie zdobył żadnych punktów w sobotę sklasyfikowany został na szóstym miejscu.