Jastrzębski Węgiel (fot. CEV)

Jastrzęb­ski Węgiel zro­bił ogromny krok w stronę finału siat­kar­skiej Ligi Mistrzów. W pierw­szym meczu 1/2 finału poko­nał we wła­snej hali ekipę Ziraat Bank Ankara.

To był praw­dziwy pokaz siły mistrzów Pol­ski. Jastrzę­bia­nie przy­stą­pili do spo­tka­nia, jako ubie­gło­roczny fina­li­sta roz­gry­wek. Ślą­ski zespół w pamięt­nym, pol­skim finale w Tury­nie, prze­grał dopiero z Grupą Azoty ZAKSĄ Kędzie­rzyn-Koźle (2:3).

Jastrzę­bia­nie od pierw­szych akcji nasko­czyli na rywali, któ­rzy nie radzili sobie w przy­ję­ciu i popeł­niali błędy w ataku. W efek­cie wynik bar­dzo szybko się roz­je­chał (11:4), a w środ­ko­wej czę­ści róż­nica punk­towa doszła do dzie­się­ciu oczek (18:8). Gospo­da­rze domi­no­wali w ataku i pew­nie zmie­rzali po wygraną, którą przy­pie­czę­to­wał sku­tecz­nym ude­rze­niem Jean Patry (25:13).

W dru­gim secie goście dotrzy­my­wali kroku mistrzom Pol­ski do 6:6. Potem nastą­pił odjazd Jastrzęb­skiego Węgla – 9:6, 11:7, 15:9. Tre­ner Kavaz gło­śno i zde­cy­do­wa­nie pod­czas prze­rwy dla swo­jej dru­żyny sta­rał się zmo­bi­li­zo­wać zawod­ni­ków. Gospo­da­rze nie­sieni dopin­giem kibi­ców dalej budo­wali prze­wagę, a bar­dzo dobrze spi­sy­wał się Patry. Mistrz Tur­cji się nie pod­dał i z 17:11 zro­biło się 17:14, potem 20:17. W koń­cówce jastrzę­bia­nie znów wrzu­cili wyż­szy bieg, a seta zakoń­czył blok Toma­sza For­nala, na który nadział się Wouter ter Maat.

Trzeci set miał nie­ocze­ki­wany prze­bieg. Zespół z Ankary od początku pro­wa­dził, ale gdy Patry zaser­wo­wał asa, jastrzę­bia­nie w końcu dopa­dli gości (12:12). Zaczęła się walka punkt za punkt, ale nie na długo. Mistrzo­wie Pol­ski pod­krę­cili tempo i za chwilę odsko­czyli na trzy punkty (19:16). Rywale pró­bo­wali jesz­cze ambit­nie wal­czyć, mieli nawet trzy piłki setowe, ale to Jastrzęb­ski Węgiel posta­wił kropkę nad i, zwy­cię­ża­jąc 30:28.