W piątkowy wieczór w ramach 22. kolejki PKO Ekstraklasy Pogoń Szczecin podejmowała u siebie na stadionie przy Twardowskiego Lechię Gdańsk. Emocjonalne spotkanie w Szczecinie zakończyło się czwartym w tym roku zwycięstwem Portowców 1:0, a tym samym przerwaną passą meczów bez porażki Biało-Zielonych.

Ten mecz był 54. oficjalnym spotkaniem w historii obu drużyn, a bilans tych pojedynków jest korzystniejszy dla piłkarzy z grodu Neptuna i to również w ilości zdobytych bramek 60:52. Ostatnio obydwa zespoły zmierzyły się ze sobą w Gdańsku 19 października w ramach 7. kolejki trwającego sezonu PKO BP Ekstraklasy. Wówczas Pogoń również pokonała Lechię 1:0, dzięki kuriozalnej bramce Alexandra Gorgona.

Po dzisiejszym starciu zwycięski zespól Kosty Runjaicia bez zmian jest wiceliderem, mając już tylko 4. punkty straty do Legii Warszawa. Natomiast zespół Piotra Stokowca wciąż jest tuż za podium, utrzymując 3. punkty straty do Rakowa i aż osiem do wicelidera. Do końca sezonu PKO BP Ekstraklasy pozostało już tylko 8. kolejek. Obecnie obydwie drużyny rozpoczynają dwutygodniową przerwę w rozgrywkach ligowych na poczet eliminacji reprezentacji do Mistrzostw Świata. Po tej przerwie mecz w ramach 23. kolejki PKO BP Ekstraklasy Granatowo-Bordowi rozegrają w Wielką Sobotę (3 kwietna) z liderem tych rozgrywek – Legią w Warszawie. Dwa dni później gdańszczanie podejmą u siebie Zagłębie Lubin.

I połowa

Punktualnie o 20:30 zabrzmiał pierwszy gwizdek arbitra Tomasza Kwiatkowskiego na Stadionie Miejskim im. Floriana Krygiera w Szczecinie i od środka boiska rozpoczęli gospodarze. Nawiasem pisząc, dwa dni temu 17 marca miała miejsce 114. rocznica urodzin Floriana Krygiera – polskiego trenera i działacza piłkarskiego, a przede wszystkim jednego z twórców Pogoni Szczecin, którego imienia jest właśnie ten dzisiejszy stadion. Pierwsze 20. minut gry to masa błędów, niefortunnych podań i brak nawet jednego celnego strzału. Przełamanie celności strzałów nastąpiło po próbie zdobycia bramki z dystansu przez Michała Kucharczyka (Pogoń Szczecin) jutrzejszego solenizanta, któremu już dzisiaj życzymy 100 lat! Bramkarz Biało-Zielonych Dušan Kuciak (Lechia Gdańsk) ten strzał jednak zdołał obronić, łapiąc piłkę w ręce. W 34. minucie znów było gorąco pod bramką gości. 28-letni pomocnik Rafał Kurzawa (Pogoń Szczecin) mocnym i pewnym uderzeniem starał się umieścić piłkę w siatce, jednak 35-letni golkiper teamu z Gdańska wybił ją, choć z dużym trudem. Dwie minuty później Dušan Kuciak (Lechia Gdańsk) uratował ponownie zespół, broniąc kolejną futbolówkę, tym razem po strzale Sebastiana Kowalczyka (Pogoń Szczecin) z szesnastego metra. W 40. minucie spotkania strzału na bramkę przyjezdnych dokonał po raz drugi Michał Kucharczyk (Pogoń Szczecin), jednak i tym razem bohater tej połowy – bramkarz Biało-Zielonych zdołał wybić futbolówkę na aut. Choć Portowcy mieli dużą przewagę w posiadaniu piłki i byli mocniejsi w ataku, to jednak nie dali rady sprostać gdańskiej obronie i obydwie drużyny schodziły do szatni bez bramek.

II połowa

Oba zespoły powróciły na murawę w tych samych składach, a rozgrywać futbolówkę rozpoczęli goście. W pierwszych minutach gry podopieczni Kosty Runjaicia czekali na kontrę na środku boiska, wymuszając na przyjezdnych dłuższe podania. W 54. minucie team z Gdańska dokonał pierwszego celnego strzału w tym spotkaniu. Sprzed pola karnego uderzył Flávio Paixão (Lechia Gdańsk), jednak Dante Stipica (Pogoń Szczecin) zdołał to obronić, choć z początku piłka mu się wyślizgnęła. Następnie w 63. minucie brazylijski obrońca Conrado (Lechia Gdańsk) starał się umieścić futbolówkę w bramce rywala, jednak chybił i piłka tylko otarła się o siatkę, lądując pod bandą reklamową. Szkoleniowiec Biało-Zielonych dokonał jednej zmiany, za Rafała Pietrzaka (Lechia Gdańsk), wszedł Kenny Saief (Lechia Gdańsk), a także nowej roszady zawodników na pozycjach. Na lewej obronie postawił Conrado (Lechia Gdańsk), na prawej pomocy Kenny Saief’a (Lechia Gdańsk), a lewe skrzydło objął Łukasz Zwoliński (Lechia Gdańsk). Zmiany te niewiele dały, bo już w 69. minucie team ze Szczecina prowadził 1:0. Zdobywcą gola Michał Kucharczyk (Pogoń Szczecin), który strzelił płasko z 14. metrów po podaniu Sebastiana Kozłowskiego (Pogoń Szczecin). W 77. minucie przed ogromną szansą na wyrównanie stanęli gdańszczanie. Po dośrodkowaniu przez Conrado (Lechia Gdańsk), strzału z 10. metrów główką dokonał obchodzący dzisiaj swoje 30. urodziny Maciej Gajos (Lechia Gdańsk), któremu życzymy wszystkiego najlepszego ! Jednak piłka poleciała w sam środek bramki i zdołał ją obronić golkiper miejscowych. W 80. minucie arbiter z Warszawy ukarał żółtymi kartkami dwóch zawodników Biało-Zielonych, a także bramkarza Portowców za jeden wielki chaos i przepychanki w bramce gospodarzy. W 88. minucie Žarko Udovičić (Lechia Gdańsk) podał piłkę do Łukasza Zwolińskiego (Lechia Gdańsk), który oddał celny strzał, jednak perfekcyjnie obroniony przez Dante Stipica (Pogoń Szczecin). Po doliczonych 4. minutach gry przez warszawskiego sędziego mecz zakończył się zwycięstwem Portowców 1:0.

PKO BP Ekstraklasa, 19.03.2021 r.

Pogoń Szczecin vs Lechia Gdańsk 1:0 (0:0)

Bramki: 69. Kucharczyk (POG)

Żółte kartki: 75. Saief (LGD), 80. Gajos (LGD), 80.Kubicki (LGD), 80. Stipica (POG), 84. Zwoliński (LGD)

Pogoń Szczecin: Stipica, Bartkowski, Triantafyllopoulos, Zech, Mata, Dąbrowski, Kowalczyk, Gorgon (64. Zahović), Kurzawa (71.Drygas), Kucharczy (83. Frączak), Benedyczak (64. Kozłowski) Trener: Kosta Runjaić

Lechia Gdańsk: Kuciak, Pietrzak (62. Saief), Tobers, Maloča, Kopacz, Biegański, Kubicki (81.Udovičić), Gajos, Conrado, Zwoliński, Flávio. Trener: Piotr Stokowiec

Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa)