Kubacki, skoki

Stefan Kraft wygrał sobotni konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w japońskim Sapporo. Drugie miejsce zajął Halvor Egner Granerud, a trzecie Ryoyu Kobayashi. Tuż za podium, na czwartej lokacie, uplasował się Dawid Kubacki. W pierwszej „10” znaleźli się także Kamil Stoch oraz Piotr Żyła.

Stefan Kraft nie dał rywalom żadnych szans w dzisiejszych zawodach. Austriak prowadził po pierwszej serii, w której wylądował na 139 m. W drugiej serii jako jedyny z czołówki miał wiatr pod narty. Kraft to wykorzystał i skoczył 135,5 m. Na drugiej pozycji konkurs skończył Halvor Egner Granerud (129,5 m; 132 m). Na najniższym stopniu podium stanął wczorajszy zwycięzca, Ryoyu Kobayashi, który po pierwszym skoku zajmował dopiero 11. lokatę. W finałowej serii skoczył jednak aż 137,5 metra, co pozwoliło mu awansować na podium.

Na czwartym miejscu uplasował się lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata – Dawid Kubacki (131,5 m; 128 m). Skończyła się tym samym passa Polaka z serią dziesięciu podiów z rzędu. Ósmy był Kamil Stoch (131,5 m; 121 m), dla którego był to 400. występ w PŚ. Tuż za nim znalazł się Piotr Żyła (130 m; 134 m).

Po pierwszej serii na podium znajdował się Aleksander Zniszczoł (141 m) ex aequo z Peterem Prevcem. Jednak drugi skok zupełnie Polakowi nie wyszedł, bowiem wylądował tylko na 109 metrze i zawody skończył dopiero na 25. lokacie.

Dawid Kubacki utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej PŚ (1140 pkt) i wyprzedza o 104 pkt Graneruda.

W niedzielę odbędzie się trzeci i ostatni konkurs PŚ w Sapporo w ten weekend. Na 00.30 czasu polskiego zaplanowano kwalifikacje, a na 02.00 pierwszą serię.